„Lítání mě táhlo od té doby, co bezmotorový a později motorový paragliding v Česku je. Ještě před revolucí jsme s přáteli doma na koleně vyráběli padáky. Používali jsme k tomu třeba záchodové šňůry,“ zasmál se majitel firmy Pavel Březina. „Když se z paraglidingu vyvinulo regulérní sportovní odvětví, tak jsem se rozhodl, že v tom začnu něco podnikat,“ vyprávěl Březina, který paragliding provozuje i závodně.
Začátky firmy Nirvana byly nenápadné. „V garáži jsem za pomoci běžných věcí, co jsem měl v dílně, vymyslel a postavil motorovou krosnu na lítání. V roce 1999 jsme si s ženou zřídili malou rodinnou firmičku a začali vyrábět. O dva roky později jsem odjel na mistrovství světa a docela úspěšně jsem naše barvy reprezentoval. Vybavení si všimli i ostatní závodníci, zalíbilo se jim a nám se začaly hrnout objednávky,“ řekl Březina.
To manžele přimělo, aby se do podnikání vrhli naplno. „V Česku bylo tehdy asi pět malých firem, které se paraglidingu věnovaly. Všechny peníze, co jsme měli, jsme dali do reklamy a testování. Začali jsme podporovat světové piloty,“ vyprávěl Březina s tím, že za dva roky jejich snažení přineslo první ovoce. „Přijeli k nám Němci a Japonci - celá jejich reprezentace dnes lítá na našem vybavení. Garáž nám přestala stačit, tak jsme si našli pronájem v budově Sensus v Prštném. Začali jsme vyrábět celý sortiment, nejen sedačky a krosny, ale i oblečení, přilby nebo padáky,“ vyjmenoval Březina.
Nyní má Nirvana dvacet zaměstnanců a dílny po celém Zlíně. „Poslední tři roky vyvíjíme nový motor a chceme firmu sjednotit, abychom ho mohli uvést na světové trhy,“ svěřil se Březina a dodal, že konkurenti firmě postupně odpadli. „Teď jsme v Česku v oboru největší výrobci,“ řekl.
Paragliding je podle Březiny nejjednodušší a nejlevnější letecký sport, který se dá v kurzu naučit za týden. Výbava jde pořídit za padesát až dvě stě tisíc korun. „Provozovat to jde všude. Na start stačí plácek o velikosti poloviny fotbalového hřiště, přistát se dá na dvorku,“ dodal paraglidista.