VIDEO: Zlínská firma spustila novou linku na respirátory. Podívejte se
Výrobní linku na respirátory z Tchaj-wanu spustila ve čtvrtek zlínská společnost SPUR. Zařízení už v únoru převzala do provozování od Technického a zkušebního ústavu stavebního (TZÚS) v Praze, zlínský výrobce se také zavázal dodat zdarma pět procent produkce nanovlákenných respirátorů třídy FFP2 vyrobených na této lince lékařům do českých nemocnic.
Od začátku roku už firma věnovala potřebným prostřednictvím darů přes 200 tisíc respirátorů.
„Jedná se prozatím o technicky nejdokonalejší zařízení, které jsme od zahájení výroby nano respirátorů v květnu 2020 u nás umístili. Jejím výrobcem je renomovaná tchaj-wanská společnost NCM, která se výrobě takových linek věnuje patnáct let. A jsme velmi potěšení, že se Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář (TECO), jakožto zástupce tchaj-wanské vlády, rozhodla nakonec učinit dohodu ve formě daru této linky pro ČR právě od renomovaného výrobce,“ řekl obchodní manažer značky David Pospíšil.
Výrobní linka, která je v majetku státního podniku TZÚS, má být ve zlínské společnosti provozována po dobu tří let s možností prodloužení spolupráce.
„Naším záměrem bylo od počátku umístění linky do rukou plně kvalifikovanému a certifikovanému výrobci, uznanému v centrálním systému dodavatelů, který bude schopen rychle zahájit výrobu,“ vysvětlil ředitel podniku Alexander Šafařík-Pštrosz.
Primárním cílem umístění linky ve Zlíně je zajištění špičkových ochranných prostředků lékařům v prvních liniích v dostatečném množství.
„Evidujeme obrovský zájem lékařů právě o kvalitní nano respirátory, na které ale některé nemocnice nejsou často schopny dosáhnout z důvodu zákona o zadávání veřejných zakázek,“ vysvětlil David Pospíšil a dodal: „Vnímáme také pozitivní zpětnou vazbu odborné veřejnosti na kvalitu našich nanovlákenných produktů oproti importu z Asie. Je více než důležité, aby právě zdravotníci, kteří pečují o nemocné v první linii, byli chráněni správně a nebyli okolnostmi donuceni používat ochranné prostředky, o kterých sami vědí, že jejich kvalita není dostatečná.“
Tchaj-wanská linka navýší stávající měsíční kapacitu výroby nano respirátorů ve zlínské firmě o milion kusů.
„V současné chvíli se dobrovolně zavazujeme k předání pěti procent z vyprodukovaného množství nano respirátorů z této linky zdarma lékařům v nemocnicích,“ upozornil David Pospíšil.
Už koncem února věnoval SPUR zdarma 50 tisíc respirátorů městu Zlín a dalších 50 tisíc Zlínskému kraji. Celkově od začátku roku včetně spolupráce s nadacemi a charitativními organizacemi, jimiž jsou například Naděje, Armáda spásy nebo nadace Dobrý anděl, darovala firma přes
200 tisíc kusů. Jedním z příjemců daru byl i sportovec Tomáš Slavata, který aktivně podporuje děti z problémových poměrů.
Současná měsíční výrobní kapacita ve SPURu dosahuje čtyř milionů kusů respirátorů třídy FFP2. Společnost nyní disponuje sedmi linkami na výrobu nano respirátorů různých typů a jednou linkou na výrobu nano roušek. V březnu se chystá představit respirátor ochranné třídy FFP3, tzv. fishtype, který nabídne ještě vyšší stupeň ochrany.