V současné době se její skladové zásoby pohybují kolem 1 milionu kusů respirátorů třídy FFP2. Začátkem ledna firma spustila již sedmou linku na výrobu ochranných pomůcek z nanomateriálu.

„Přestože se dá očekávat další zvýšení zájmu občanů i institucí s ohledem na plánované vládní opatření o povinnosti nosit respirátory a zdravotnické roušky v obchodech a prostředcích MHD, není třeba, aby se lidé obávali a nakupovali ochranné pomůcky ve velkém,“ uklidnil generální ředitel společnosti Tomáš Dudák.

„V závěru roku jsme instalovali další novou linku na respirátory. Ta byla ovšem dodána o dva měsíce později, než jsme očekávali, což ovlivnilo náš výrobní plán,“ uvedl Tomáš Dudák a dodal, že také v prosinci navýšili kapacitu výroby nanovlákenného materiálu.

„Výroba nanomateriálu nyní probíhá na dvou nových linkách vlastní konstrukce. Jsme jednou ze dvou českých firem, která celý výrobní proces ochranných pomůcek zajišťuje pod jednou střechou,“ doplnil.

Zaměstnance museli uvolnit, teď chybí

Výrobní kapacita společnosti dnes dosahuje 4 milionů kusů nanorespirátorů třídy FFP2 za měsíc. Přesto by mohla být i vyšší. Firma se potýká s nedostatkem zaměstnanců, které musela uvolnit z důvodu nerealizovaných očekávaných zakázek.

Firma SPUR zahájila výrobu nanoroušek již březnu 2020 v reakci na vzniklou krizi v zajištění ochranných osobních pomůcek ve snaze pomoci České republice zajistit soběstačnost v této oblasti.

„Proto jsme také investovali do navyšování výrobních kapacit, uzpůsobovali výrobní program a zajišťovali pracovníky. Přesto jsme se v závěru roku ocitli v situaci, kdy bylo nutné začít hledat odbyt na zahraničních trzích,“ vysvětlil Dudák a dodal také proč: „Naše respirátory sice splňují nejvyšší požadavky na kvalitu a certifikaci, a díky nanovláknu umí také zachytit viry, ale bohužel cenou nemohou konkurovat levným výrobkům z asijských trhů. Pravidla pro státní zakázky jsou stále nastavena tak, že upřednostňují cenu na úkor kvality.“

Kraj chce s firmou spolupracovat

Firmu v uplynulých dnech navštívili představitelé Zlínského kraje v čele s hejtmanem Radimem Holišem.

„Potřebovali jsme vědět, jakým způsobem firma SPUR vyrábí a certifikuje nanoroušky a respirátory. Bavili jsme se nejen o možnosti nákupu těchto prostředků pro krajské nemocnice a další organizace, ale chceme výrobky ze Zlínského kraje dostat i k praktickým lékařům a dalším zdravotníkům. Ve výrobě respirátorů a roušek patříme ve Zlínském kraji ke světové špičce,“ řekl hejtman Radim Holiš.