„Poptávka po dezinfekčních gelech je v současné době enormní. Rozhodli jsme se proto obnovit produkci antibakteriálního gelu. Jedná se o výrobek, který máme již od roku 2014 řádně zaregistrovaný na ministerstvu zdravotnictví a dle zákona uvedený na trh. Know –how k němu jsme sami vyvinuli,“ sdělil rektor Vladimír Sedlařík.

Naplňuje se tak účel Centra transferu technologií, které má propojovat základní a aplikovaný výzkum. Bez problémů jsou tady schopni vyrobit téměř 500 litrů gelu denně.

„Velké firmy gely nemají a dle posledních zjištění ho nebudou mít nejméně do konce března. Rozhodli jsme se proto, že univerzita bude gel vyrábět pro vlastní potřeby sama. Bude k dispozici nejen studentům, zaměstnancům i návštěvníkům univerzity na všech fakultách, ale také například v univerzitní menze či mateřské školce Qočna. V rámci hygienických opatření tak vlastními kapacitami zabezpečíme Univerzitu Tomáše Bati jako celek,“ dodal rektor.

Stoprocentní účinnost

„Hlavní složkou rychle působícího antibakteriálního gelu je líh. Dále je v něm obsaženo malé množství demineralizované vody, látka, způsobující gelovou konzistenci výrobku, konzervant a glycerin, který zabraňuje vysoušení pokožky.

Účinnost přípravku je téměř stoprocentní. „Spolehlivě ničí bakterie, viry i plísně a je možné jej používat pro běžnou dezinfekci rukou i k profesionálním účelům ve zdravotnictví,“ doplnil Tomáš Sáha z Centra transferu technologií. „Výroba jedné várky v přístroji zvaném homogenizátor trvá asi 3 hodiny a výsledkem je přibližně 120 litrů gelu. Při výrobě a kompletaci výrobku mohou pomáhat i studenti UTB,“ řekl dále T. Sáha.

Pomoc nejzranitelnějším

Vedení univerzity má také v plánu darovat tyto vlastní antibakteriální gely dětským domovům či domovům pro seniory.

Univerzita rovněž úzce spolupracuje s externí společností, která projevila zájem o know-how na výrobu antibakteriálního gelu. “Na základě licenční smlouvy jí byla poskytnuta práva na jeho výrobu. Nyní jej s úspěchem dodává na trh konečným zákazníkům,” vysvětlil rektor.

V souvislosti s rizikem nákazy koronavirem COVID-19 zavedla zlínská univerzita v tomto týdnu opatření jako zákaz pracovních cest zaměstnanců a výjezdů studentů do zemí, postižených koronavirem nebo pozastavení příjezdů zahraničních pracovníků a studentů z těchto zemí. Až do odvolání bylo zrušeno konání konferencí, sportovních a kulturních akcí. Nekoná se ani výuka na Univerzitě třetího věku.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník