Konferenci pořádala Evropská lidová strana s podporou Sdružení místních samospráv.

Probírala se tři zásadní témata – Podpora dostupných služeb na venkově, Půda, voda, vzduch – hodnoty nejvyšší ochrany a Vzdělávání v digitální době. Tedy problémy, jejichž řešení může výrazně zlepšit podmínky pro kvalitní život nejen na Zlínsku, ale i v celé České republice.

Prezentační sál Technologického a inovačního centra byl zaplněný starostkami a starosty obcí ze Zlínska. Úvodní slovo měl Jiří Čunek, hovořil o aktuálních problémech Zlínského kraje, který byl vyhodnocený jako druhý nejpřívětivější pro život.

„V tomto smyslu na tom skutečně nejsme špatně,“ uvedl Čunek.

Zmínil stávající velký problém s hromadnou dopravou, stav ve zdravotnictví.

Poté hovořil Stanislav Polčák, europoslanec, člen Evropské lidové strany. Informoval o Demografických změnách v ČR ve vazbě na změny financování samospráv. Zmínil vylidňování a stárnutí populace nebo vybavenost obcí, dostupnost služeb v nich.

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje převzala sedm nových sanitek
Zlínská záchranka dostala nové sanitky

„Okres Kroměříž trpí poměrně razantním úbytkem obyvatel,“ uvedl Polčák.

„Stojíme na prahu velmi významných změn, chceme dokončit reformu financování samospráv, změnit Rozpočtové určení daní tak, aby bylo spravedlivější,“ podotkl.

Poslanec Petr Gazdík se zaměřil mimo jiné na způsob financování sociálních služeb nebo oprav dopravní infrastruktury, především silnic druhé a třetí třídy.

„I počet kilometrů silnic druhé a třetí třídy bude mít vliv na Rozpočtové určení daní,“ řekl Gazdík.

Senátor Mikuláš Bek hovořil o tom, jak by se mělo změnit školství ve 21. století. Zmínil platy učitelů, to, jak se můžou vyvíjet státní maturity nebo poměr všeobecného a profesního vzdělávání.

„V této oblasti se Česká republika nijak neliší ve srovnání s ostatními zeměmi, naopak,“ řekl Bek.

„Za posledních třicet let se v našem vzdělávacím systému mnoho nestalo. Neexistuje tady moc silná vůle pro větší změny,“ podotkl.