Záplav z roku 1997 si vynutily vznik ochranných prvků za stovky milionů

Práce na opravách a zvýšení kapacity toků začaly hned po katastrofálních záplavách a v roce 1999 odstartovalo Povodí Moravy nultou etapu budování protipovodňové ochrany.

Jednou z pěti regionálních akcí bylo zvýšení hráze na řece Moravě u Otrokovic. „To se osvědčilo v loňském roce na jaře. Tehdy se voda z tání zimních srážek dostala nad výšku staré hráze. Kdybychom neměli novou, město by bylo znovu zatopeno,“ uvedl bývalý starosta Stanislav Mišák.

Vedení otrokovické radnice je s protipovodňovými opatřeními spokojeno. „Vše je v podstatě hotovo, zbývá dokončit jen maličkosti. Doufáme, že tak velká voda už nepřijde, ale kdyby ano, budeme připraveni. Jsme jedno z nejlépe chráněných měst kraje,“ tvrdí místostarostka Libuše Škrabolová. Při loňském tání sněhu prošly zkouškou i Napajedla na Zlínsku. „Loni jsme bez problémů přestáli dvacetiletou vodu. Příprava stavby hrází a zdí na levém břehu řeky Moravy začala už v roce 1997, ale zdržely nás protesty několika ekologických organizací, takže jsme je kolaudovali těsně před záplavami na jaře 2006,“ oddechl si místostarosta Milan Vybíral.

Nyní zbývá dobudovat ochranu pravobřežní části města, kde je několik rodinných domů a areál firmy Fatra. „Podali jsme na ministerstvo zemědělství žádost o dotaci. Kdy dojde k realizaci, ještě nevíme,“ dodal Vybíral.

Letos začala druhá a poslední etapa budování ochrany proti záplavám, která má skončit v roce 2012. „Půjde o čtyři akce celkem za 322 milionů korun. Už v září se bude pracovat na rekonstrukci přelivu nádrže Bystřička,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy David Fína.

Největším projektem je zvýšení kapacity koryta řeky Moravy v Uherském Hradišti a Starém Městě. „To přijde na 167 milionů. Zatím je hotová dokumentace pro územní řízení a se samotnými úpravami začneme asi v roce 2009,“ doplnil mluvčí.