Příběh muže, který neváhal pomoci lidem v nouzi


„Tu katastrofu neustále ukazovali v televizi, nemohl jsem se na to jen tak dívat. Tehdy jsem ještě studoval vysokou školu, měl jsem prázdniny a byl jsem rozhodnutý, že chci nějak pomoci,“ vyprávěl dnes pětatřicetiletý stavební inženýr.

„Vlastně jsem měl pro to být užitečný všechny předpoklady. Už odmala jsem totiž s rodiči jezdil na vodu, když jsem byl větší, tak i bez nich. Moje loď stála v garáži. Stačilo jen zavolat do Červeného kříže, informovat se, čím můžu být nápomocen, a oni mě hned nasměrovali,“ řekl Tomáš Plášek.

Lidé byli nezvykle upovídaní


Ve skladu si vyzvedl první náklad – balené vody, chleba a další potraviny, a vyrazil do zatopených Otrokovic. „Lidé byli velice milí a nezvykle upovídaní. Neustále se mnou chtěli o něčem hovořit, asi jsem pro ně podobně jako všichni, kteří pomáhali, znamenal kontakt se světem. Zajímali se, jak to kde vypadá, jaké jsou předpovědi počasí a podobně,“ prozradil. „Vůbec jim nevadilo, že jsem cizí člověk. Bavili se se mnou naprosto o všem a bez ostychu, někdy se se mnou podělili i o zásoby z mrazáků, které jim začaly tát, protože přestal jít proud,“ řekl Plášek.

Známí nechali doma andulku

Když se Otrokovice začaly vylidňovat, zaplavené opuštěné části města kontrolovali policisté, aby zabránili rabování. „Jednou mě zastavili taky. Jel jsem na Baťov, protože mě jedni známí poprosili, jestli bych jim nepřivezl jejich andulku. Když opouštěli dům, úplně na ni zapomněli. Báli se, aby neumřela hlady nebo žízní,“ vyprávěl dobrovolník. „Policisté se ptali, co tam dělám. Všechno jsem jim vysvětlil, oni mě pak do toho domku ještě doprovodili. Ptáček tam byl, úplně v pořádku. Známým to tenkrát udělalo velkou radost, hlavně jejich dcerce. Zvířátko bylo její a dávala si za vinu, že na něho nemyslela,“ řekl.

Vše, co před deseti lety mladý vysokoškolák udělal, dělal prý pro lidi. „Nepopírám, že jsem z toho sám neměl dobrý pocit. Ale nechci teď vystoupit v médiích jako nějaký hrdina z davu. Nepomáhal jsem proto, aby se o mě psalo v novinách, a navíc už je to opravdu dávno,“ vysvětlil Plášek. Z toho důvodu se také odmítl nechat pro Deník vyfotit.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

- povodně na Zlínsku