Co se dělo před deseti lety

Nepovolaným je zakázán vstup do města Otrokovice, které patří k nejpostiženějším. Vojenská uzávěrka města uvolňuje cestu pouze záchranářům, kteří chtějí evakuovat asi dvě stovky lidí. Ti zde žijí už několik dnů ve výškových činžácích, nechtěli své domovy opustit. Většinou jsou to staří lidé.
Zakázaný vstup je také do oblastí Kroměřížska. Jezdit tam nyní mohou pouze záchranáři, kteří dopravují lidem v jejich domech, které připomínají ostrovy, potravu a pitnou vodu.

Přerušeny jsou silniční trasy na Hulín a zatím nebyla uvedena do provozu ani železniční trať z Kroměříže směrem na Zborovice. Nedostatkem pitné vody trpí Uherskohradišťsko. Největší problém s pitnou vodou je v Kunovicích. Záchranáři se snaží přehradit protržený břeh řeky Moravy u společnosti Mesit v Uherském Hradišti Mařaticích. Potřebovali by nákladní automobil T 810 nebo podobně silné terénní vozy na dopravu materiálu.

Relativně dobře vyvázl ze záplav okres Vsetín, kde zatím není žádná ztráta na životech, ani žádný pohřešovaný. Nejhůře z měst na Vsetínsku zřejmě skončil Rožnov pod Radhoštěm, který potřebuje obnovit hned šest mostů ve městě a okolí. Komplikovaný je také průjezd samotným městem.

Uchováno a beze škod naštěstí zůstává Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě, které dělilo od řádícího vodního živlu snad jen dvacet metrů. Z vesnic jsou postiženy nejvíce Bystřička a Choryně.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

- Co se dělo před deseti léty - III.

- Co se dělo před deseti lety - II.

- Co se dělo před deseti lety - I.