Úterý 15. července

Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, odvolává dnes v poledne zlínská povodňová komise. Do Otrokovic přijíždí chemická laboratoř civilní ochrany z Tišnova, aby prozkoumala možný výskyt infekcí ve vodě a především ve zdevastovaných domech.

Bez domova se v Otrokovicích za týden ocitlo bezmála devět set rodin, pro které město nyní hledá ubytování. Pokračuje také zasypávání průrvy, ze které proudí voda z jezera na dostihové dráze do města. Nastupují zde dokonce rypadla, která prohlubují koryto řeky pod Bělovským jezem. Má se tak zlepšit odtok povodňové vody ze Štěrkoviště i Bahňáku.

Dnes večer našli v Otrokovicích tělo utonulého muže, který se podle svědků koupal na lehátku v okamžiku, kdy se protrhla silnice a dvaadvacetiletého muže strhl silný proud. Středa 16. července V Kroměříži dnes hladina řeky dosahuje 260 centimetrů, což je pokles zhruba o tři metry. Lidé pomalu sčítají škody.

Na Kroměřížsku podle prvních odhadů způsobila voda škodu přesahující 200 milionů korun. Začínají zde také úklidové práce. Pro radu či návod si mohou obyvatelé města přijít na obecní nebo městské úřady. Každá poškozená rodina má bezplatný nárok na jeden kilogram dezinfekčního přípravku. Pomoc v těchto chvílích potřebují zejména občané zatopených obcí Plešovec, Záříčí a dalších. Voda pomalu mizí i z Uherského Hradiště.

Do jednoho z nejvíce postižených měst Otrokovic a obce Želechovice na Zlínsku dnes přijíždí na návštěvu kardinál Miloslav Vlk společně s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem, aby se podívali na spoušť, kterou zde voda způsobila.

Sčítání škod začíná také na Vsetínsku. Zde se první odhady pohybují kolem 1,4 miliardy korun.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

- Co se dělo před deseti lety - IV.

- Co se dělo před deseti lety - III.

- Co se dělo před deseti lety - III.

- Co se dělo před deseti lety - II.

- Co se dělo před deseti lety - I.