7. července 1997

Průtrže mračen vystřídal drobný déšť. Přesto se hladina Moravy neustále zvyšuje. Mezi třetí a pátou hodinou ranní kulminuje příval vody ve Zlíně. V Dřevnici začíná proudit 270 metrů krychlových vody za sekundu, hloubka dosahuje šesti metrů. Tento příval zaplavuje pekárnu v Prštném.
Dřevnice se vylévá i do sídliště Trávníky v Otrokovicích. Voda z řeky Moravy se přelévá přes okraj a plní záchytné koryto. Kolem jedné hodiny odpoledne už jsou zaplaveny čistírny odpadních vod v Otrokovicích, Malenovicích a Napajedlech. Voda z Dřevnice vniká i do areálu Barum Continental. Kvůli povodním musel Telecom v Otrokovicích omezit telefonní spojení. V provozu zůstávají pouze linky nezbytné pro řízení povodňové situace a spojení pro státní záležitosti.

Kritická situace je i na Vsetínsku. Tam se České dráhy snaží obnovit nouzový provoz mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím, nutný pro záchranné práce a zásobování postižených oblastí v okolí Bečvy. Hladina Moravy se nebezpečně zvyšuje i v Kroměříži. Každou hodinu stoupá o šest centimetrů. Do vylití toku z břehů zbývá dvacet centimetrů. Meteorologové navíc předpovídají na východě republiky další vydatné srážky.

8. července

Již třetí den trápí obyvatele celé Moravy mohutné záplavy, které postupují směrem na Kroměřížsko. Město Hulín je zcela neprůjezdné, krizová situace hrozí obci Žalkovice, která se připravuje na evakuaci. Od světa je odříznuta i Rusava v podhůří Hostýnských vrchů. Silničáři se pokoušejí vybudovat provizorní cestu do vesnice přes průjezdnou louku. Situace se nelepší ani v Otrokovicích. Jsou zavřeny banky i obchodní dům, nefunguje elektřina, občanům je doporučováno, aby opustili svá obydlí. Lidi v zaplavených oblastech však čeká příznivější předpověď – srážky by měly ustávat.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co se dělo před deseti lety - I.