Požár krátce před devátou ráno zpozorovali sousedé vedlejšího bytu, kteří viděli vycházet z okna obrovský oblak dýmu. Toho si povšimla i řada dalších lidí, kteří hned volali na tísňové linky záchranářů. Kouř byl tak velký, že jej bylo rovněž možné zpozorovat z centra města.

Na místě byla jako první hlídka městských strážníků, kteří se snažili oheň dostat pod kontrolu. Byl už ale tak velký, že proti němu neměli šanci. V hořícím bytě byly dvě malé děti, kterým se ještě před příjezdem záchranářů podařilo dostat ven. „Strážníci je pak odvedli k jejich matce, která byt opustila asi patnáct minut před tím, než začalo hořet,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Hasiči byli na místě za několik málo minut po ohlášení události. Už při jejich příjezdu viděli nejen také plameny šlehající z okna bytu. „Jednotka okamžitě vyběhla do jedenáctého patra a začala s hasebním útokem. Oheň se podařilo lokalizovat asi po půlhodině zásahu a zabránit tak, aby se rozšířil do dalších bytů a horního patra,“ vysvětlil mluvčí.

Další záchranáři se věnovali lidem ze zasaženého patra, tak těm z desátého a dvanáctého poschodí. Hustý a štiplavý dým se totiž velmi rychle šířil po chodbách i do bytů. Tři desítky lidí proto museli záchranáři evakuovat. Některé obyvatele snášeli v náručí vnitřním schodištěm, jiné zase s pomocí výškové techniky. „Policisté mimo jiné z jednoho z bytů vynesli muže po mrtvici, který nebyl schopen sám chodit. Většina z evakuovaných byli senioři,“ uvedla mluvčí krajské policie Jana Bartíková. Zdravotníci postupně všechny preventivně prohlédli. Žádné zranění u nikoho však naštěstí nezjistili.

Obyvatelé segmentu sledovali práci záchranářů a byli evidentně v šoku. „Stalo se to hned vedle nás. První jsem slyšela klepání, otevřela jsem. Hasiči mi řekli, že mě musí evakuovat. Kvůli zplodinám. Nevím, co se přesně stalo, ale zřejmě byly děti samy doma,“ vyprávěla ještě celá roztřesená žena z jedenáctého patra. Ve stejném patře bydlí i Jakub Calátek. Toho zase vzbudila klepání na dveře a volání, že hoří. „Viděl jsem, jak do poloviny domu zasahuje dým,“ dodal nájemník. Několik málo minut nic netušili ani nájemníci z desátého patra. „První vypnuli elektřinu a po půl deváté na nás klepali, ať opustíme byt,“ sdělila jedna z nájemnic.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Kolem domu se rovněž srotil dav zvědavců, které museli hlídat policisté. „Jen jsme šli do obchodu a vidíme, že tam hoří,“ sdělil jeden z obyvatelů Jižních Svahů, který si nepřál uvést své jméno.

Asi po hodině se podařilo hasičům požár zlikvidovat. „Pak ještě termokamerou zkontrolovali konstrukcí stavebních částí včetně dalších případných skrytých ohnisek,“ popsal dále mluvčí hasičů. Dodal, že jednotky se začaly postupně vracet na základny po více než třech hodinách zásahu.Proč v bytě začalo hořet, se zatím neví. Na případu intenzivně pracuje vyšetřovatel.

Už teď je jasné, že škody jdou do statisíců. Navíc rodina s dětmi přišla o střechu nad hlavou. Pomoc jim nabídlo jak samotné město Zlín, které je rovněž vlastníkem velkokapacitního domu. Ozvali se už i další lidé a charitativní organizace.

„Po dobu rekonstrukce bytu bude matka s dětmi bydlet v Charitním domově pro matky s dětmi v tísni. Původně jsme jim chtěli nabídnout náš byt, do něhož bychom pořídili základní nábytek a vybavení. Ubytování v domě Charity je však operativnější a pro rodinu ve stávající situaci výhodnější,“ vysvětlil náměstek primátorky Miroslav Kašný. Dodal, že připraveny jsou i sociální pracovnice, které jim pomohou vyplnit žádosti o různé formy sociální pomoci. Náhradní oblečení chce zase poskytnout organizace Adra.