Nikomu se nic nestalo, pouze jedna z obyvatelek domu se nadýchala zplodin. „Byla převezena do nemocnice," uvedl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Požár ohrozil pouze jedno křídlo budovy, v níž je čtyřiačtyřicet bytových jednotek. Přesnou příčinu hasiči zjišťují, mělo se ale snad jednat o závadu na elektroinstalaci některého ze spotřebičů.

Seniory odvážely z domu pečovatelky, policisté i strážníci do klubovny bývalého kláštera. Část z nich je nepohyblivá, takže na vozíčku. Do pozdních odpoledních hodin obvolávali i rodiny seniorů.

Někteří senioři byli vyplašení, ale jinak zvládali evakuaci docela dobře. „Byl to šok," přiznala na místě jedna z klientek Jindřiška Mahúšková. „Bydlíme ve čtvrtém patře a všechno bylo horké. Vzduch byl strašně žhavý," doplnila ji Božena Tománková.

Obě se shodly, že to byl zážitek, který by si nerady ještě někdy zopakovaly. „Ale důležité je, že se nikomu nic nestalo," shodly se. Devadesátiletou ženu, která v bytě požáru bydlela, obě znají.

O evakuované seniory se dnes odpoledne postarali pracovníci sociálního odboru napajedelské radnice. „Lidé museli opustit své byty rychle, proto jsme měli pro ně připravený evakuační balíček," přiblížila vedoucí odboru Alena Kašná. Senioři měli k dispozici vodu, občerstvení a třeba také teplé ponožky.

Kdy se vrátí zpátky do svých bytů, ale není zatím jisté. Čas zatím stráví u svých rodin. V případech, kdy to není možné, v domově pro seniory v Napajedlích nebo v rekreačním středisku Pahrbek.

„Na tuto eventualitu jsme připraveni, určitě někteří z nich u nás zůstanou," potvrdila pracovnice domu pro seniory, která si ale nepřála uvést své jméno.

Podle vedoucí sociálního odboru Aleny Kašné je mezní variantou i samotná budova kláštera. „Asi dnes zůstanu tady," myslel si krátce po evakuaci senior Jan Klimeš. „Jsem v pořádku, ale těším se, až se zase vrátím zpět," přiznal starší muž.

Přednost má však vyšetřování a opravy. „Je naší snahou, aby se senioři mohli vrátit zpátky do svých bytů co nejdříve. Ale musíme udělat revize, nejde topení ani elektrika," vyjmenovala starostka města Irena Brabcová. Domov s pečovatelskou službou je města, to také zaplatí jeho opravu. „Jsme však pojištěni, takže budeme jednat i s pojišťovnou," naznačila starostka.

Na web kameru pana Vladimíra Večeři se můžete podívat ZDE

Požár Domu s pečovatelskou službou v Napajedlích.

V Napajedlích hořel Dům s pečovatelskou službou. FOTO: Vladimír Večeřa.