Výroba ale pokračuje dál, zaměstnanci náhradní volno nedostanou. Zpozdí se možná jenom zakázky.

V úterý krátce po 21. hodině museli hasiči vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu. K průmyslovému objektu ve Štítné nad Vláří-Popova vyjely jednotky profesionálních hasičů Valašské Klobouky a Slavičín. Současně byl vyhlášen poplach i jednotkám dobrovolných hasičů z Valašských Klobouk, Štítné nad Vláří a Brumova. Následně byly povolány další jednotky dobrovolných hasičů z Bylnice, Návojné, Bojkovic a Nedašovy Lhoty.

Na místo zásahu byl vyslán řídící důstojník ze Zlína a další posilové jednotky profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a dobrovolných hasičů z obce Popov. O události byli vyrozuměni také pracovníci energetické společnosti a vodařů.

Ve dvoupodlažní budově byla už hala o velikosti 80×50 metrů z jedné třetiny zasažena plameny. Z budovy vycházel hustý dým a bylo slyšet hlasité praskání.

„Boj s plamenem trval až do čtvrteční hodiny po půlnoci, přičemž k likvidaci požáru bylo nasazeno přes 11 cisternových vozů, automobilová plošina, dopravní a velitelský automobil a požární kontejnerový nosič," vyjmenoval mluvčí hasičů Libor Netopil.

Požářiště způsobilo podle prvotních odhadů škodu ve výši asi pěti milionů korun. „Hasičům se podařilo zachránit další majetek v hodnotě asi 25 milionů korun," dodal Netopil.

Ještě včera dopoledne se na místo události vrátili vyšetřovatelé hasičů a policie, kteří zjišťovali příčinu vzniku požáru. Podrobné ohledání požářiště v nočních hodinách totiž ztěžovala vyšetřovatelům zřícená střešní konstrukce.

„Příčina vzniku požáru bude předmětem dalšího zkoumání," upřesnil krajský mluvčí hasičů.

Ředitel závodu Eurookna Javorník CZ Plus Jiří Chmela odhaduje požárem způsobenou škodu vyšší, než ji tipli hasiči – na více než deset milionů korun.

„Prioritou pro nás ovšem je, že nedošlo k žádnému zranění zaměstnanců ani lidí v okolí. Také jsem rád, že se požár podařilo lokalizovat a že se nerozšířil do dřevovýroby," těší Chmelu.

Podle něj společnost nejvíce pocítí škodu spíše co se týká časovosti nasmlouvaných zakázek.

„Přesto se nám podařilo zajistit náhradní prostory na lakování a kompletaci," ubezpečil ředitel s tím, že zaměstnanci nařízenou dovolenou mít určitě nebudou a mimo jiné se budou prací podílet na obnově postižených prostor.

„Výroba bude pokračovat dále, hned jak bude obnovena dodávka elektrické energie," řekl ředitel společnosti. Doufá, že po připojení elektrické energie budou výrobní stroje v pořádku.

„Doufám, že zůstaly nepoškozeny, čekají je revize," dodal.

I starosta Štítné nad Vláří Václav Strnad věří, že zaměstnanci nepřijdou o svá místa a výroba bude pokračovat dál. „Podle mých informací se jednalo o požár zadní části výrobní haly, kde se nacházela lakovna. Jsem přesvědčen, že tím výroba nebyla ohrožena a bude pokračovat dál," je přesvědčený starosta Štítné.

Poznamenal však, že podobný požár v obci nepamatuje.