Oheň zachvátil především stodolu, kde měl spolek uskladněné věci na dvacátý ročník tradičního Valašského mikuláškého jarmeku, který začíná již dnes.

Bylo krátce po třetí ráno, když si jeden ze svědků všiml, že hoří stodola. Hned proto utíkal do sto metrů vzdálené hasičské zbrojnice, aby přivolal pomoc.

Na místo se postupně sjelo deset jednotek z celého širokého okolí.

„Hasiči obklíčili hořící hospodářská stavení a zásahem se snažili především zabránit rozšíření požáru na blízké středisko ochránců přírody. Prioritou byla také ochrana blízko stojících významných kulturních a historických staveb a dřevěnic,“ vysvětlil mluvčí zlínských krajských hasičů Ivo Mitáček.

Tyto budovy se hasičům podařilo uchránit.

Asi po půl hodině se podařilo oheň dostat pod kontrolu. Plameny přeskočily částečně i na střechu budovy ochránců přírody, kde se je podařilo zastavit. Objekt byl ale promáčený. „Během prvního průzkumu se hasičům podařilo včas vytáhnout velkou tlakovou nádobu na plyn a zabránit případnému výbuchu,“ poznamenal mluvčí.

V devět hodin ráno velitel oznámil celkovou likvidaci požáru. Na požářiště tak konečně mohli vstoupit i vyšetřovatelé včetně speciálně vycvičeného psa.

Ekologické středisko Kosenka pomalu začalo sčítat škody. Ty jsou odhadovány na půldruhého milionu korun.

„Uvnitř stodoly byly uskladněné jak věci na jarmek, tak i historicky cenné předměty, které měly sloužit k ukázce tradičních řemesel,“ konstatoval vedoucí střediska Miroslav Janík. Oheň zasáhl rovněž část centrum řízení.

„Objekt je promáčený,snažíme se z něj vynášet a zachránit co se dá. Moc nám pomáhají lidé z okolí, za což jsme rádi,“ poděkoval.

Proč vůbec ale začalo hořet si sám nedokáže vysvětlit.

„Podle našich informací bylo ohnisko požáru venku za stodolou. Ale tam bylo vše uklizené. Je to pro nás šok. Uvidíme, co zjistí další šetření,“ naznačil vedoucí Kosenky.

Podle vyšetřovatele za událost může pravděpodobně nedbalost. Stále však není vyloučené, že oheň někdo úmyslně zapálil.

„V případě zjištění nových skutečností bude k šetření přivolána policie či další znalci a specialisté,“ poznamenal mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Tradiční jarmek to ale nijak neomezí.

„Program bude ve všech ostatních objektech i na Masarykově náměstí probíhat v plném rozsahu a beze změn. Pouze v prostorách Kosenky budou omezení kvůli bezpečnosti návštěvníků. Uzavřeno bude nádvoří areálu, kde se podávalo občerstvení,“ vysvětlila za pořadatele Pavlína Kolínková.

Dodala, že spolupořadatelé se rozhodli část benefičního výtěžku věnovat na obnovu Kosenky.