„Skutečně asi poslední půlrok pozorujeme, že takřka každý týden hasíme požár v nějakém opuštěném stavení nebo budově, která je určena k demolici, v nichž způsobili požár takovíto lidé,“ potvrdil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Dodal, že v jednom týdnu to byly hned čtyři podobné případy. „Ke konci minulého týdne jsme vyjížděli k požáru neobydlené budovy v blízkosti vlakového nádraží v Uherském Brodě. Hasiči tam museli proniknout v dýchacích přístrojích. Navíc byl objekt uzamčený, takže jsme tam museli vniknout násilím,“ uvedl mluvčí hasičů.

Dodal, že ke stejným případům došlo ještě na Slovácku i ve Véskách či Popovicích. Několikrát do roka vyrážejí hasiči i do opuštěného domku ve zlínské místní části Příluky, který rovněž obývá bezprizorní obyvatel a nezřídka se mu stane, že v něm založí nedbalostí požár.

Budovy si totiž často jejich majitelé nekontrolují, čehož bezdomovci hned využijí a zabydlí se v nich. Pak si tam často přitápí vším, co mají po ruce, kouří tam nebo zapalují svíčky. Pak ale oheň nezahasí nebo usnou.

Musejí pomáhat i strážníci

Hasiči pak mají plné ruce práce, a to nejen s ohněm. „Setkáváme se totiž s tím, že musíme do objektu vniknout násilím, protože jej zabarikádují. Dokonce se nám stalo, že nás nechtěli pustit dovnitř a my je s pomocí strážníků museli z domu vyvléct doslova násilím, abychom vůbec mohli začít likvidovat požár,“ kroutil nevěřícně hlavou mluvčí. Takové požáry ale hasičům přinášejí i další možné komplikace. „Stavby mají často narušenou statiku, takže jsou zde rizika, že se mohou třeba zřítit některé její části. Jsou ohroženy tak životy nejen těch, kteří tam přebývají, ale i našich hasičů,“ upozornil Mitáček.

Sankcionovat však bezdomovce, kteří založí požár, ale takřka nelze. „Pokuty jsou nevymahatelné,“ přiznává mluvčí.