„Požár objevili dva zaměstnanci, kteří pracovali ve výrobní hale stolárny. Ucítili kouř a jeden z nich se šel podívat vedle budovy, kde je zásobník na piliny,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Po půl jedenácté proto vyrazili na místo hasiči ze Vsetína, Valašských Klobouk, Valašského Meziříčí a ze Zlína. U požáru nakonec ovšem zasahovali také hasiči z Prlova, Valašské Polanky, Vizovic, Pozděchova, Bratřejova, Horní Lidče a z Hovězí.

„Před příjezdem hasičů se snažili plameny hasit jak zaměstnanci firmy, tak i další dělníci pracující v okolních firmách,“ doplnil Mitáček.

Oheň však velmi rychle zasáhl střechu výrobny a blízký kontejner se dřevem.

Před příjezdem hasicí výškové techniky využili dobrovolníci také těžký pracovní stroj, pomocí kterého se snažili likvidovat požár z výšky. Později už hašení převzali profesionálové v dýchacích přístrojích.

Hasiči likvidovali plameny ze tří stran. K jednotlivým ohniskům požáru a střešním konstrukcím se dostávali několik hodin.

„Značná část střechy byla postupně rozebírána a dohašována. Při jejím odkrývání si hasiči pomáhali motorovými pilami a trhacími háky,“ dodal Mitáček.

Jednotky navíc potřebovaly k hašení velké množství vody, kterou kyvadlově navážely cisterny hasičů z okolních obcí.

V jednu chvíli dokonce nesměli hasiči kvůli hrozícímu nebezpečí do haly vůbec vstoupit. „V jednom místě došlo k prohoření střechy a k částečnému zřícení konstrukcí do vnitřních prostor haly,“ vysvětlil Mitáček.

Hasiči rozebírali střechu až do půl deváté večer. Hledali skrytá ohniska v konstrukcích pláště i v trámech a rozhrabávali uskladněné piliny. Část výrobní haly kontrolovali za pomocí termokamery.

Vyšetřovatel hasičů z Valašského Meziříčí už během víkendu vyloučil, že by požár způsobil úmysl, nedbalost či samovznícení pilin. Naopak zkoumá možnost technické závady. U shořelé haly pro jistotu hlídkovali hasiči až do nedělního rána.

Právě technická závada byla přitom příčinou požáru, který vypukl v sousední výrobní hale už začátkem minulého roku. Jak připomněl mluvčí Mitáček, oheň tehdy napáchal škody za více než čtyři miliony korun.