„V horní části budovy technologií došlo ke vznícení uhelného prachu. Pásové dopravníky roznesly oheň i mimo objekt. Hasiči proto hasili na zemi takzvaně u paty, výškovou technikou na konstrukci dopravníků a také v interiéru objektu," popsal na místě události mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Hasiči lokalizovali oheň do padesáti minut.

Během hašení měřili hasiči meze výbušnosti, také teploty pomocí termokamery a koncentraci zplodin hoření. „V případě překročení jejich limitů by obyvatelé byli informováni," zmínil Libor Netopil.

Nebezpečné hodnoty ale překročeny nebyly, ve Zlíně tak nemusel zasedat krizový štáb, jak tomu bylo v případě požáru 103. budovy ve Svitu v lednu 2013.

„Jsme rádi, že k uhašení požáru došlo rychle a situace se nevyvinula tak, aby musel být svolán krizový štáb," uvedl za zlínskou radnici mluvčí Zdeněk Dvořák. Dodal, že pokud by tato situace nastala, krizový štáb by na ni byl ale připraven.

Teplárna Zlín patří společnosti Alpiq Generation (CZ). Podle mluvčí společnosti Markéty Čapkové došlo v sile kotle číslo 31. k zahoření uhlí a rozšíření požáru na část zauhlovacích cest. „K žádnému zranění nedošlo, škody na zařízení se zjišťují," uvedla pro Deník mluvčí společnosti.

Hustý černý dým nad svitovským areálem vylekal pracovníky okolních společností. Naproti teplárně sídlí společnost Mitas, jejich výjezdová jednotka hasičů také u požáru sila zasahovala. Mnozí ze zaměstnanců společnosti Mitas s obavami přihlíželi.

„První přijeli policajti, pak hned hasiči, začalo to po čtvrt na čtyři. Myslel jsem, že chytla budova, ale bylo to uhlí," okomentoval jeden ze zaměstnanců Jaroslav Šiška.

„Hrůza, byl tu rozruch, ještě že to uhasili. Nebylo to nic příjemného mít to přímo za zády. Hasiči to ale zvládli," byl rád další přihlížející Tomáš Kolařík.