Oheň vypukl podle mluvčího Hasičkého záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáčka asi hodinu před polednem. „Operační důstojník poslal okamžitě na místo šest jednotek hasičů. Na místě zjistili, že bylo poškozeno dálkové vysokotlaké plynové vedení a následně došlo k požáru,“ popsal Mitáček.

Na vině je pak pravděpodobně stroj, který se využívá ke zhutňování budovaného úseku dálnice. „Jeho řidič se zachránil skokem ven, kvůli šoku ho však odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Je možné, že utrpěl i lehké popáleniny,“ podotkl Mitáček.

Během odpoledne se pak ukázalo, že zdravotníci nakonec ošetřili dva dělníky, kteří měli na asi patnácti procentech těla popáleniny druhého stupně.

Z místa byli navíc ihned evakuováni také další stavři, kteří na přivaděči pracovali. Hasiči nechali uzavřít i okolí do vzdálenosti asi tří stovek metrů. K hašení však nepřistoupili, protože by podle stavební firmy mohli zničit podkladový materiál. Oheň tak celou dobu pouze hlídali.

„Celý zásah však komplikovalo to, že se včas nepodařilo zastavit všechny potřebné ventily, takže celé dvě hodiny vyhoříval plyn. Další problémy způsobila mohutnost plamene i velké horko,“ doplnil Mitáček.

Předběžné škody pak vyšetřovatelé odhadují na asi dvacet milionů korun. Není v tom však zahrnutý unikající plyn ani ztráty plynáren u zákazníků, kteří byli nějakou dobu odříznuti. Postiženi byli zřejmě obyvatelé místní části Kroměříže Bílany, v odstávce byla odpojena také nedaleká průmyslová zóna.

„Příčina vzniku požáru je nadále v šetření hasičů a policie,“ uzavřel Mitáček.