„Bohuslavice u Zlína, vozidlo v příkopu.“

Centrální stanicí hasičského záchranného sboru ve Zlíně se v pátek ráno nese oznámení o dopravní nehodě. Během několika sekund se sbíhá směna hasičů do garáží. Neuplynuly ani dvě minuty a houkající vozidlo s nimi vyjíždí do ranních ulic Zlína, směrem do Bohuslavic. Tam nakonec museli povolat i autojeřáb, vozidlo bylo totiž potřeba vytáhnout těžkou technikou.

Chvíli před tímto výjezdem procházím prostory centrální hasičské stanice ve Zlíně. Místnosti pro odpočinek, jídelnu, kuchyni, koupelny, šatny, kanceláře. Všude je znát, že tady pracují lidé, kteří svou profesi prožívají srdcem.

„Hasiči tady stráví třetinu svého života. Na směně se znají, ví, kdo má jaké zvyky, co ho baví, jak žije. Znají se dokonale. Musí se na sebe spolehnout, bez toho by to nešlo,“ komentuje Jan Klepáč, velitel stanice.

Právě mi ukazuje školící místnost. Zde potkávám Jana Haderku. Devětadvacetiletý profesionální hasič HZS ZLK a člen národního TFA týmu (hasičská soutěž Toughest Firefighter Alive) pracuje na centrální stanici ve Zlíně čtyři roky. Za dobu deseti let, kdy se TFA věnuje, posbíral mnoho domácích, evropských i světových titulů. I v příštím roce míří na Světové hasičské a policejní hry, tentokrát do Číny. Jeho cesta ale nyní o několik minut později vedla právě do Bohuslavic k havarovanému vozidlu.

Hasiči na zlínské centrální stanici pracují ve 24 hodinových směnách. Ty se skládají nejen z výkonu služby ke kterému patří výjezdy k zásahům. Na stanici se mimo ně nesmí zahálet.

Sport, školení, fyzická příprava i údržba techniky. To vše zaměstnává zlínské bojovníky s ohněm. Kromě toho mají v době služby i pohotovost a to od 23 do 6 hodin ráno. Tehdy mohou odpočívat, pokud nemusí k zásahům.

„Zkrátka nám to tady ubíhá,“ usmívá se Jan Klepáč. A i když jsou prostory centrální stanice moderně vybaveny vším, co hasiči potřebují pro své zázemí i výkon náročné služby, přesto se už těší na novou budovu, která za stanicí v současné době vyrůstá.

„Došlo k navýšení počtu příslušníků a požární techniky a k vnitřní reorganizaci hasičů. Přestěhovalo se sem i krajské ředitelství a místa zde je čím dál méně,“ vysvětlil dříve nutnost stavby krajský ředitel hasičů Vít Rušar.

Co si ale hasiči ze stávající stanice do nové budovy i přicházejícího nového roku s sebou určitě přinesou, bude jejich nasazení, odvaha a odhodlání pomoci, i dobrá nálada a přátelství.

Požáry na Zlínsku 2018

Vybrané zásahy hasičů ve Zlínském kraji v roce 2018

I letos vyjížděli krajští hasiči ke stovkám zásahům.

POŽÁR PANELÁKU

K tomu prvnímu většímu museli hned 1. ledna do Chropyně na Kroměřížsku, kde požár zachvátil střechu panelového domu. Na místo vyjely hasiči s cisternovým vozidlem a výškovou technikou. Zásah si vyžádal spolupráci s policií, společně museli provést evakuaci sedmdesáti obyvatel domu, kteří čekali venku na uhašení požáru.

NEHODA AUTOBUSU

Na konci ledna museli hasiči vyjet k nehodě autobusu v obci Haluzice na Zlínsku. V něm v době nehody cestovalo celkem 19 osob. Při nehodě se jich devět zranilo. Řidiče museli hasiči z kabiny vystříhat. Autobus na zledovatělé cestě nejdříve přerazil sloup elektrického vedení, pak naboural do rodinného domu. Na místo nehody přijela další potřebná technika hasičů, kontejnerový požární nosič a vyprošťovací automobil. 

POPÁLENÝ MUŽ

Na konci srpna vypukl požár v rodinném domě v obci Lhota u Malenovic na Zlínsku. Při něm byl velmi vážně popálen majitel domu, který byl transportován letecky do nemocnice na popáleninové centrum.

POŽÁR VE FIRMĚ

V polovině června se rozhořel požár uvnitř objektu firmy v Zubří na Vsetínsku. Na místo hlášeného požáru byli nejdříve vysláni podnikoví hasiče. K nim se pak přidali hasiči profesionální i dobrovolní. V objektu válcovny hořel stroj pro přípravu gumy.Hasičům tak zásah velmi komplikoval hustý dým. Museli proto zasahovat v dýchací technice a odvětrávali objekt. Škoda byla vyčíslena na 20 milionů korun. Díky včasnému zásahu podnikových hasičů se požár nerozšířil na okolní stroje.

PLAMENY V SENÍKU

Rozsáhlý požár seníku se rozhořel v objektu zemědělského družstva v polovině září v Nedakonicích na Uherskohradišťsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Podle prvotních informací se jednalo o požár budovy s dřevěnou střechou, ve které byla uskladněna sláma a hrozilo zřícení tohoto objektu. V těsné blízkosti se nacházela telata. Vyděšená zvířata do bezpečí zahnal pracovník družstva a první jednotky hasičů, které na místo přijely. Žádné zvíře nebylo zraněno. S ohledem na rozsah byly okamžitě povolány posilové jednotky.

VELKÝ POŽÁR V ČEPRU

Největší zásah v letošním roce byl pro krajské hasiče na začátku září požár v Loukově na Kroměřížsku v areálu společnosti ČEPRO, kde jsou v nádržích skladovány ropné produkty. Na místě zasahovalo téměř dvě sta hasičů. Už krátce po nahlášené události vyhlásili hasiči třetí stupeň požárního poplachu. K události došlo odpoledne před 16. hodinou, kdy dosud z neznámých příčin došlo k výbuchu a následnému požáru jedné z autocisteren. Od ní se požár rozšířil na další tři cisterny. Dále požár zasáhl výdejní lávky pohonných hmot. Okolní nádrže a technologie zasaženy naštěstí nebyly a ani nebyly ohroženy požárem. Příčina vzniku požáru je zatím v šetření, zatím byla předběžně vyčíslena vzniklá škoda. Ta se pohybuje mezi padesáti až sedmdesáti milióny korun. 

OHEŇ V SENÍKU

Na začátku prosince bojovalo s ohněm celkem devět jednotek hasičů při požáru seníku v obci Nedašov na Zlínsku. Oheň zachvátil objekt o velikosti 6x15 metrů. Krajské operační středisko postupně k požáru seníku vyslalo devět jednotek cisternami a automobilovým žebříkem. Při hašení bylo zapotřebí velké množství vody, kterou kyvadlově na místo dováželi z Brumova.