„Právě neznalost této vyhlášky bývá častou příčinou nejen zbytečných škod způsobených ohněm. Toho, že majitelé topidel zákon neznají, navíc využívají různí podvodníci," upozorňuje mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
Peníze si vzal, komín ani neviděl
Podvodníci se podle něj vydávají nejen za kominíky, ale třeba i za hasiče. Jeho kolegové se setkali například s vyprávěním o tom, že kominík, který přišel čistit komín a nechal si za to slušně zaplatit, se do komína ani nepodíval. Nebo kontroloři, kteří tvrdili, že jsou externími spolupracovníky hasičů, odešli, aniž by vystavili potřebný doklad.
„Mezi lidmi panuje stále zmatek. Lidé si pletou revize s kontrolou spalinové cesty a s čištěním komínů. Proto se taky daří falešným kominíkům a falešným revizním technikům. Ti využijí toho, že lidé nevědí, co přesně mají mít zkontrolováno, kdo to má provádět a jaké doklady jim má pak vystavit," konstatuje Netopil.
Když začne hořet a majitel nepředloží zákonný doklad o kontrole, berou to hasiči i pojišťovna automaticky tak, že požár zapříčinila nedbalost. Namísto vyplacení pojistky pak člověk zaplatí pokutu za porušení zákona o požární ochraně. Ta může být až ve výši 25 tisíc korun, podle míry zavinění, společenské nebezpečnosti a míry škody. Bloková pokuta je mírnější, jen do tisíce korun.
Jak tedy postupovat? Lidé si mohou kamna a komín vyčistit sami, anebo si na to pozvat kominíka.
„Ten se musí na požádání legitimovat a je možné si jeho totožnost ověřit u řemeslného cechu. Totéž udělejte při kontrole spalinové cesty a trvejte na vystavení dokladu," radí Netopil.
Lidé by také měli vědět, že profesionální hasiči jsou identifikovatelní uniformou, průkazem a služebními čísly a žádné externí spolupracovníky nemají.
Lidé by měli také umět rozlišit termíny čištění spalinové cesty, kontrola spalinové cesty a revize komínu. To první mohou provádět sami a nemusí k tomu mít doklad.
Důležitý rozdíl mezi kontrolou a revizí
Kontrolu spalinové cesty provádí odborník jedenkrát ročně a musí majiteli vyhotovit protokol. Když se pak cokoli stane, může se člověk právě tímto protokolem hasičům prokázat. Účelem kontroly je zjistit stav komínu, jeho těsnost i čistotu.
Revize se na rozdíl od kontrol provádí jen při kolaudaci domu, v případě, kdy došlo ke komínovému požáru nebo když se mění spotřebič, pro který je komín určen, nebo po rekonstrukci komínu. „To také ještě dost lidí neví, proto se nechají obrat o peníze někým, kdo přijde bez pozvání provést údajně povinnou pravidelnou revizi komínu.
Nejčastěji hoří saze, občas je to vážnější
Hasiči ve Zlínském kraji loni i letos vyjížděli k několika požárům způsobeným vadou či zanesením komína. Nejčastěji hoří saze v komínech, což je důsledek špatně prováděného čištění a kontrol. Ale objevují se i požáry způsobené netěsností komínových těles a špatnou konstrukcí. „To bývá nejčastěji u starých domů, kde jsou v komínech vezděné nebo přizděné trámy, které se dlouhodobým tepelným namáháním mohou časem vznítit," vysvětlil Netopil.
Tyto požáry jsou podle něj většinou vážnější. Když hasiči přijedou k požáru sazí, většinou je nechají pod dohledem v komíně vyhořet. U požárů, které jsou způsobeny závadami, trhlinami nebo uvolněným komínem či jeho špatnou konstrukcí, bývají zásahy náročnější a téměř vždy dochází i k materiálním škodám.
JITKA VOGLOVÁ