Oheň pravděpodobně vypukl nad ránem, obyvatelé Lužné totiž volali na pomoc hasiče krátce po čtvrté hodině.

„Probudili se a uviděli hustý stoupající kouř uprostřed obce,“ informoval v pondělí dopoledne mluvčí HZS Ivo Mitáček.

Na místo ihned vyrazily jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů, posílených o sbory II. stupně požárního poplachu, které vyjíždějí v případech, kdy jsou ohroženy například jednotlivé budovy, prostředky hromadné dopravy nebo jde-li o záchranu desítek osob.

„Po dojezdu dobrovolných hasičů se podařilo celý hořící objekt obklíčit a útok směřoval z více stran,“ popsal záchrannou akci Mitáček.

Hlavním cílem hasičů bylo především zabránit dalšímu šíření na okolní domy a stodoly. Požár se podařilo lokalizovat během půl hodiny. „Zničena byla dřevěná část domu, hospodářské prostory a celá střecha stavení se propadla,“ doplnil.

Kromě jedné dřevěné kůlny v sousedství k žádným dalším škodám v blízkosti hořícího domu nedošlo.

Na místě zůstali dobrovolní hasiči, kteří zničený dům postupně rozebrali.

Během požáru nebyl podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petra Olšana nikdo zraněn.

V hořícím domě se v době požáru nikdo nenacházel. „Byl to sto let starý dům, kde byly už vytrhány podlahy. Nikdo zde nebydlel. Pravděpodobně byl určen k asanaci,“ sdělil starosta Lužné Jiří Pechál.

Majitelka odhadla škodu za shořelý domek na 50 tisíc. Poškozena byla také kůlna v sousedství. „Příčinu stále vyšetřujeme společně s hasiči. Celková škoda se vyšplhala na sedmdesát tisíc korun,“ doplnila policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Anna Zdráhalová