„Ve čtvrt na tři ráno jsme dostali hlášení o požáru v rodinném domě. Na místo vyjely jednotky profesionálů z Uherského Hradiště a Veselí nad Moravou i dobrovolní hasiči z Uherského Ostrohu. Po příjezdu zjistili, že na půdě hoří sláma a seno. Požár nejspíš způsobil syn majitele, který na půdě kouřil cigaretu,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Poté hasiči kontrolovali dům, aby zjistili, jestli se oheň nerozšířil do jeho dalších prostorů. „Jedna z místností byla uzamčena visacím zámkem a i přes naléhání velitele zásahu ji nechtěl majitel otevřít. Velitel proto nechal dveře otevřít násilím. Následně zjistil, že se v místnosti nachází pěstírna konopí,“ doplnil Mitáček.

Na místo se dostavili kriminalisté, kteří případ převzali. „Místnost byla dokonale vybavena. Ve vytápěné pěstírně nalezli třiašedesát rostlinek konopí v pětadvaceti květináčích. Rostliny byly vysoké od dvou centimetrů do jednoho metru. Jedná se o nejdokonalejší pěstírnu, kterou se kriminalisté za poslední roky zabývají,“ uvedla uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Podle vedoucího K-centra Drug Azyl v Brně Libora Šimků to odpovídá velikosti minipěstírny standardního typu. „Při zmiňovaném technickém zázemí je schopna produkovat poměrně dobré obsahy THC. V konečném důsledku ale záleží na tom, z jakého důvodu to vlastně dotyčný pěstoval,“ poznamenal Šimků.

Podezřelým z pěstování konopí je čtyřiapadesátiletý muž z Ostrohu. Ten sám marihuanu kouřil, zda ji ale prodával je předmětem dalšího šetření.

„Rostlinky budou zaslány na expertízu do Brna. Případ kriminalisté šetří jako trestný čin nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek, za který může být pachateli udělen trest odnětí svobody až do výše pěti let,“ dodala Zámečníková.

Starosta města Vlastimil Vaněk by podobné případy tvrdě postihoval. „Obzvlášť pokud jde o výrobce, kteří se snaží obohatit šířením takovýchto produktů mezi mládeží, tedy skupinou, která se takovýmto praktikám dokáže bránit nejméně,“ konstatoval Vaněk.

(vab, pb)