V těchto chvílích stále zasahují jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů u požáru v Otrokovicích.

„V současné chvíli je zrušen štáb velitele zásahu a byla provedena redukce sil a prostředků,“ informoval ve středu večer mluvčí krajských hasičů David Martinec s tím, že prozatím nebyla vyhlášena likvidace události a byl upraven stupeň poplachu na třetí.

Na místě zůstávají profesionální hasiči z centrální stanice Zlín a jednotky sboru dobrovolných hasičů z Chropyně, Starého Města a Boršic.

Opilý senior boural na Jižních Svazích ve Zlíně; pondělí 21. srpna 2023
Opilý senior boural na Jižních Svazích. Policistům řekl, že auto neřídil

Vvyšetřovatel požárů stanovil první hrubý odhad škod v řádech desítkách milionů korun.

„Ráno se ještě sejde tým vyšetřovatelů požárů Hasičského záchranného sboru České republiky a Policie České republiky. Vyšetřování bude prováděno prozatím pouze z vnější strany budovy s ohledem na bezpečnost a vyjádření statika, který označil zbylou konstrukci za nestabilní,“ upřesnil informace mluvčí.

Na místo bude opět povolána jednotka s dronem z Vyškova.

Začátek před půl šestou ráno

Rozhlehlý objekt s provozovnami na třídě Tomáše Bati začal hořet před půl šestou ráno.

„Na místě hoří hala a k ní připojené obchodní prostory. Byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu,“ uvedl ve středu ráno mluvčí krajských hasičů David Martinec.

Na místo se postupně sjelo osmatřicet hasičských jednotek a také tři posádky Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Pomoc zdravotníků potřeboval jeden ze zasahujících hasičů, který se při boji s ohněm zranil.

Žena ve Zlíně-Malenovicích havarovala na elektrokoloběžce a sjela do potoka.
Žena ve Zlíně havarovala na elektrokoloběžce. Skončila se zraněním v nemocnici

„Přednemocniční neodkladnou péči jsme na místě poskytli hasiči, který utrpěl popáleniny druhého stupně na ruce. Poté jej posádka transportovala do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně,“ upřesnila po deváté hodině ráno mluvčí krajských zdravotníků Gabriela Netopilová Sluštíková.

Podle mluvčího hasičů Davida Martince byl zásah pro hasiče vzhledem k počasí velmi náročný. Na místě zřídili štáb velitele zásahu.

V akci také dron z Vyškova

„Na místo byla povolána jednotka s dronem z Vyškova pro komplexnější pohled z výšky na celý prostor požářiště. U události zasahují i příslušníci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm, kteří měří koncentraci škodlivin v ovzduší. Na místě se nachází vyšetřovatel požáru,“ doplnil Martinec.

Systém varování zafungoval

O požáru hned ráno prostřednictvím sociálních sítí a také varovnou SMS zprávou informovala místní obyvatele také otrokovická radnice.

„Nedošlo k zahoření nebezpečných látek, přesto doporučujeme nezdržovat se v zakouřené lokalitě a nevětrat. Počítejte s dopravním omezením,“ upozornila mimo jiné ve sdělení.

Policejní kontrola, ilustrační foto
Na Zlínsku zadrželi další nelegální syrské migranty. Převaděč putoval k soudu

Později úřad na svém infokanálu doplnil, že v souvislosti s požárem na třídě Tomáše Bati byla také v oblasti přerušena dodávka elektrické energie. „Přesný seznam objektů ani ukončení odstávky zatím není stanoven,“ stálo ve zprávě.

Škody po požáru budou pravděpodobně v řádech desítek milionů. Hasiči ve středu odpoledne počítali s tím, že na místě zůstanou hlídat přes noc. 

MHD v Otrokovicích jezdila kvůli rozsáhlému požáru po náhradních trasách

Mluvčí Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO) Vojtěch Cekota uvedl, že kvůli požáru v otrokovické části Baťov v blízkosti křižovatky ulic Tomáše Bati a Moravní musela být přerušena trasa linky MHD č. 55. Autobusy nemohou obsluhovat zastávky Hurdisky a Moravní. 
„Dispečerská služba stanovila pro MHD objízdné trasy,“ uvedl vedoucí dispečer DSZO Jan Tesař.

Autobusy linky č. 55 (krátké vozy) jezdí od zastávky U Dřevnice kolem kafilerie a domu Senior a na svou trasu se napojují na zastávce Společenský dům. Stejně i v opačném směru. Trolejbusové spoje do lokality Baťov jsou odkloněny od zastávky Otrokovice-náměstí po silnici I/55 do lokality Tlumačov-Skály a odtud na zastávky Štěrkoviště, autobusové nádraží Baťov, Společenský dům a stejnou trasou zpět.

„Na linkách vznikají maximálně desetiminutová zpoždění. O objízdných trasách informujeme cestující na elektronických zastávkových panelech. Předpokládáme, že tento mimořádný režim bude platit po celý dnešní den,“ dodal vedoucí dispečer.