„Ti na místě zjistili, že se v domě pravděpodobně nacházejí dvě ženy. Proto se rozhodli do domu vejít. Jenže hlavní vchod byl v plamenech, proto rozbili okno aby se jím dostali dovnitř,“ popsala první okamžiky kolegů na místě události mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

„U okna jsme viděli stát ženu, která v náručí držela svou matku,“ popisoval Michal Maňák.

Policisté neváhali a dali se do jejich záchrany.

„Při vytahování z domu policisté ženy předávali strážníkům Městské policie ze Zlína, pomáhal jim při tom také osmatřicetiletý muž, který požár oznámil,“ přiblížila vývoj dramatické situace Monika Kozumplíková.

„Když strážníci přijeli na místo, policisté zde již byli a zachraňovali osoby z hořícího domu. Vešli za nimi a pomohli jim se záchranou druhé ženy,“ potvrdil za zlínské strážníky zástupce ředitele Pavel Janík.

Krátce na to, policista Michal Maňák volal záchranku. Společně s kolegou Tomášem Dočkalem svlékli bundy a dali je ženám.

„Vytáhli jsme je tak, jak byly doma, museli jsme jim zajistit teplo,“ vysvětlil Michal Maňák.

Na místo v tu chvíli mířili hasiči a zdravotní záchranáři. Mezitím policisté a strážníci resuscitovali starší, dvaadevadesátiletou ženu. Její devětašedesátiletá dcera, navíc měla řezné zranění na nohou.

Se třemi cisternami chvíli na to dorazili profesionální hasiči z centrální stanice Zlín a jednotka hasičů statutárního města Zlína. Jejich příjezd k požáru půldomku navíc komplikoval úzký průjezd v dané ulici, kde stály popelnice i zaparkovaná auta.

„Po příjezdu na místo byl v plamenech přístavek rodinného domu a požár se šířil dál na dům. Ještě před příjezdem hasičů se z hořícího domu pokoušel kolemjdoucí muž jednu ze dvou obyvatelek domu - starší z ženu vytáhnout z domu. To se mu však nepodařilo.

„Nakonec ji vytáhli policisté,“ připomněla dramatickou záchranu lidských životů mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Obě ženy podle ní hasiči ošetřovali pomocí kyslíkových přístrojů až do příjezdu zdravotních záchranářů. Ti měli na místě události doslova plné ruce práce.

Vždyť kromě žen, které byly intoxikovány oxidem uhelnatým, se jedovatého kouře nadýchal i kolemjdoucí, který se je jako první pokoušel zachránit, i zasahující policista Michal Maňák.

„Zdravotní záchranáři ošetřili na místě celkem čtyři osoby, které utrpěly intoxikaci oxidem uhelnatým, všichni byli převezeni do krajské nemocnice T. Bati,“ uvedl mluvčí krajských zdravotních záchranářů Petr Olšan s tím, že nejhůře na tom byla dvaadevadesátiletá seniorka, která byla v bezvědomí.

Ona i devětašedesátiletá žena, byly nakonec v nemocnici hospitalizovány.

„Obě jsou již stabilizované a mimo ohrožení života,“ potvrdila krátce před polednem mluvčí krajské nemocnice Dana Lipovská.

„Hasiči prováděli zásah v dýchací technice. Jejich práci však velmi komplikoval přívod elektrické energie, kdy nešlo hasit zcela bezpečně, a to z důvodu elektrického proudu v obnažených kabelech, vedoucích od sloupu k domu. Proto byl na místo přivolán i technik pohotovostní služby dodavatele energie. Následně byl proveden průzkum vnitřní části půldomku a dohašování ohnisek požáru,“ doplnila Lucie Javoříková.

Podle ní hasiči provedli také průzkum i ve druhé části domku, která byla zakouřená, a bylo nutné ji odvětrat.

„Policisté společně s vyšetřovateli požáru zjišťují příčinu vzniku požáru. Zároveň zahájili kroky k zahájení trestního řízení, pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, za což v případě prokázání viny hrozí pachateli až jeden rok odnětí svobody,“ uzavřela Monika Kozumplíková.