Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požár v otrokovické rozvodně byl jen jako

Otrokovice – Areálem rozvodny Jařič v Otrokovicích se včera s devátou hodinou dopolední rozeznívají sirény. Na místo se sjíždí mnoho vozidel profesionálních jednotek hasičů z Otrokovic a z centrální stanice Zlín.

3.5.2013 1
SDÍLEJ:

Taktické cvičení hasičů v OtrokovicíchFoto: HZS ZK

Důvod poplachu? V rozvodně došlo na jednom z transformátorů ke zkratu. Přitom se narušil obal jeho chladicího zařízení, z něhož začal vytékat olej obsahující nebezpečné polychlorované bifenyly. Propuká požár. Zaměstnanci odpojují zasažené zařízení od přívodu elektřiny a provádějí předepsaná opatření pro případ požáru.

Jako kdyby skutečně hořelo

Pro ně i hasiče však šlo včera naštěstí jen o taktické cvičení, které mělo za cíl jediné. Připravit je na situaci, že by k takovému scénáři skutečně došlo. Přesto se včera v Otrokovicích všichni chovali jako při skutečné havárii.

„Úkolem cvičících hasičů bylo provedení průzkumu, identifikace atributů PCB (MEDIS – ALARM), vytýčení nebezpečné zóny, ochlazování pláště transformátoru pomocí přenosného monitoru a provedení hasebního zásahu za použití těžké pěny. Vzhledem k plánované přítomnosti nebezpečných látek museli také provést vytýčení nebezpečných zón a zřídit dekontaminační stanoviště. Samotný zásah byl pak proveden za použití ochranných obleků OPCH 90," uvedl k průběhu taktického cvičení Libor Netopil, krajský mluvčí hasičského záchranného sboru.

Jak ale také dále upozornil účelem podobných cvičení je mimo jiné také koordinace součinnosti s operačním střediskem, prověření dojezdových časů na místo nebo znalost hasebního obvodu jednotkami.

Nejvíce hasičům ztěžovala při včerejším cvičení unikající nebezpečná látka z chladicího zařízení transformátoru

„Vzhledem k bezprostřednímu nebezpečí zasažení zplodinami těchto látek, je pak nutné přijmout odpovídající opatření. Prvotní je identifikace a zjištění množství koncentrace přítomných nebezpečných látek. Je nutné vyhodnotit směry jejich šíření a stanovit nebezpečné zóny. S tímto může být následně spojeno např. i povolání specialistů chemických laboratoří hasičů nebo vyhlášení varování obyvatelstvu," vyjmenoval Netopil.

Pro zasahující hasiče to navíc znamená zasahovat v ochranných protichemických oblecích a budování dekontaminačních stanovišť potřebných pro následnou očistu zasahujících hasičů nebo osob, které byly v průběhu události nebezpečnými látkami zasaženy.

Toto cvičení také prověřilo připravenost zaměstnanců správně a efektivně postupovat při řešení takto závažné události. „Bylo také prověrkou správnosti nastavení systému požární ochrany objektu," uvedl Netopil. Podle něj totiž mohou prvotní hasební zásah provést sami zaměstnanci. „Je však nutné vždy správně vyhodnotit všechny okolnosti a také rizika případného zásahu," upozornil mluvčí. Je podle něj nutné si uvědomit, že požáry tohoto typu zařízení jsou velmi nebezpečné a jejich likvidace může být značně komplikovaná i pro samotné hasiče.

Při včerejší simulované havárii záchranářům pomáhala kromě standardní i speciální technika. Například kombinovaný hasicí automobil či technicko-chemický vůz.

„Chtěl bych velmi ocenit spolupráci a součinnost s vedením a zaměstnanci areálu rozvodny, díky kterým mohlo být cvičení zorganizováno a provedeno," ocenil mluvčí.

Autor: Jana Zavadilová

3.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Výstava Svět kostiček v muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
19

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

Slovenský reprezentant Ján Greguš v minulosti působil v Baníku Ostrava nebo Jablonci, odkud zamířil právě do Kodaně.
5

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

O tom, že se bude ve Vlachovicích budovat přehrada, věděli už naši praprarodiče. Dočká se jí v dospělosti generace našich dětí. „Klidně s tímto projektem zestárneme. Dílo takového rozsahu a výjimečné důležitosti za to stojí,“ říká starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Na svou matku šel nožem

Ve vazbě skončil 49letý muž ze Zlína, který měl vydírat svou 70letou matku, s níž žije ve společné domácnosti. Hrozí mu až osm let vězení.

Konečně opraveno. Po dvaceti letech

Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo valašskokloboucké gymnázium. „Bylo nezbytné gymnázium opravit,“ řekl při slavnostním otevření gymnázia hejtman Jiří Čunek. „Velmi si vážíme toho, že zřizovatel Zlínský kraj projekt podpořil. Jedná se o první velkou rekonstrukci budovy po dvaceti letech,“ uvedla ředitelka školy Eva Cepková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení