Nejčastěji zasahovali hasiči první květnový den právě v přírodě. Už krátce po druhé hodině ranní museli likvidovat vznícené suché listí nedaleko internátů v centru Zlína. Uschlá tráva potom hořela kolem půl třetí odpoledne i v Nedachlebicích na Uherskohradišťsku, kde vyjeli kromě profesionálů i dobrovolníci místní a z nedalekých Bílovic. „V blízkosti regulační stanice zemního plynu došlo k požáru suché trávy na ploše asi 10×5 metrů. Oheň se podařilo rychle uhasit pomocí vysokotlakého vodního vedení a zabránit tak ohrožení stanice plynu,“ sdělil mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Nedaleko družstva v Havřicích na Slovácku se vznítil kolem 16. hodiny u seníku balík slámy. Hasičům se jej naštěstí podařilo včas lokalizovat a zabránit tak rozšíření plamenů na celý seník. Travní porost v úseku asi třiceti metrů hořel potom krátce před 22. hodinou nedaleko kostela ve Střelné na Vsetínsku.

Mohutný oblak černého kouře postrašil odpoledne obyvatelé zlínské části Štípa. Nesl se z areálu družstva, kde začaly hořet skládky umělých i přírodních textilií. Hasiči ničily největší plameny vodním dělem. „Po dojezdu dalších cisteren byla postupně doplňována voda a požár uhašen. Podle místních probíhalo nedaleko skládky pálení, které se nekontrolovaně rozšířilo a skládku zasáhlo. Po uhašení byla ještě několik hodin hlídána,“ uvedl dále Mitáček.

V Lutonině na Zlínsku hořela pro změnu stodola. Došlo tam k požáru v pojistkové skříni, který se rozšířil na uskladněné seno v prostorách půdy. „Syn majitele vyšrouboval pojistky a snažil se vznikající požár hasit ještě před příjezdem hasičů. Nakonec se jej podařilo zlikvidovat jednotce z Vizovic, která dorazila na místo jako první. Po uhašení požáru byla nařízena šestihodinová dohlídka. Vyšetřování ukázalo na technickou závadu na elektroinstalaci,“ informoval mluvčí. Přestože způsobená škoda dosáhla pouze jednoho tisíce korun, zásahem majitelů i hasičů se podařilo uchránit další majetek v hodně dvou set tisíc korun.

Kromě dalšího požáru, kdy hořel rekreační objekt v Huslenkách na Valašsku, si krajští hasiči prověřili na prvního máje i dojezdové časy a akceschopnost dobrovolníků. Cvičně vyrazili například ke hlášenému požáru dřevěného stavení do Lukova na Zlínsku nebo vzníceného ovčína do Jankovic na Slovácku.