"K požáru velkého seníku v obci Újezd na Zlínsku se na místě sjeli profesionální hasiči ze stanic Valašské Klobouky a Zlín a dobrovolné jednotky z Újezdu, Brumova, Valašských Klobouk, Slavičína a Pozlovic. Vzhledem k rozsahu počtu jednotek byl vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu. Hasiči několika proudy hasební vody likvidují požár a postupně vytahují balíky ven z objektu," informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Na pomoc dorazili i hasiči ze Záchranného útvaru Hlučín s nakladačem.

"Stále probíhá vyklízení seníku v obci Újezd na Zlínsku. Hasiči doutnající válce postupně vytahují ven z objektu a prolévají je vodou," popsala po sedmi hodinách zásahu Lucie Javoříková.

Vyšetřovatel hasičů šetřením zjistil, že k požáru došlo samovznícením. Škoda bude vyčíslena až po ukončení likvidačních prací.

Jak dojde k samovznícení sena?

Deštivé počasí přispívá k tomu, že se někdy se seno či sláma uskladňují vlhké, což podporuje samovznícení.

Podmínky pro samovznícení je nerovnoměrné rozložení vlhkosti a tím různorodá jakost vrstvené hmoty. Podstatou biologického samovznícení je činnost mikroorganismů (bakterií), která vede k zahřívání. Při teplotě asi 70 °C začnou bakterie odumírat.

Teplota je však již dostačující pro rozpad některých jednodušších rostlinných látek z nichž vzniká uhlík.

Ten dále funguje jako v případě uhlí, oxiduje a tím zvyšuje teplotu látky, vzniká další uhlík a uvolňují se i jiné látky, až při teplotě 250 – 300 °C pak dojde ke vznícení rostlinné hmoty. Zdroj: www.pozary.cz