Ten den na mnoho hodin zahalil centrum krajského města hustý štiplavý kouř. Oznámení o požáru 103. budovy bývalého areálu Svit ve Zlíně obdrželi hasiči tehdy krátce po jedné hodině v noci.

„V té době se v objektu nacházelo také několik zaměstnanců. Tři z nich byli intoxikováni zplodinami hoření a na místě ošetřeni zdravotnickou záchrannou službou,“ připomněla krajská mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Čerpací stanice Benzina v Holešově, 6. ledna 2023.
Benzin i nafta zlevnily. Ceny v kraji jsou už mnohde jako před válkou

Příčinou tohoto rozsáhlého a velmi náročného požáru byla závada na elektroinstalaci.

„Přímá škoda se vyšplhala na 398,5 milionu korun a uchráněno hasiči bylo 150 milionů korun,“ vyčíslila mluvčí. Likvidace požáru trvala tři dny a podílelo se na ni 54 jednotek hasičů.

„Požár zasáhl plochu o velikosti 4243 m², spotřeba nafty činila 5037 litrů a spotřeba benzinu 379 litrů, na hašení bylo spotřebováno 6591 m³ vody, 125 osob muselo při hašení použít dýchací přístroj,“ popsala mluvčí.

Celá řada komplikací

Zásah navíc komplikovala hrozba zřícení objektu a uvnitř budovy naskladněné hromady zboží, které tvořily hráz a nedovolovaly dostatečně dopravit hasební látku na místa požáru uvnitř hořícího objektu.

„Práci komplikovalo také počasí, neboť sněžilo a voda hasičům zamrzala pod nohama. Z důvodu hustého kouře, linoucího se z hořící budovy, bylo zapotřebí evakuovat děti z okolních mateřských škol, zaměstnance z okolních firem a informovat občany z nedalekých lokalit, aby omezili větrání a chození po venku,“ dodala Javoříková.

Chřipka. Ilustrační foto
Chřipka a virózy drtí na Zlínsku hlavně seniory, nemocných razantně přibylo

Likvidace požáru prověřila nejen síly a prostředky Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí, ale také spolupráci složek Integrovaného záchranného systému, orgánů města Zlína a dalších organizací.