„Bylo to strašné, byla jsem v absolutním šoku. Ještě jsem se nevzpamatovala,“ popsala v pátek Deníku své pocity dcera popáleného padesátiletého muže ze Lhoty u Malenovic.

Ve čtvrtek krátce před půlnocí zachvátil požár kuchyni jejich rodinného domu. Tatínek se snažil plameny hasit, bohužel přitom utrpěl popáleniny na celém těle. Než dorazili zdravotní záchranáři, bojovali o jeho život i zasahující hasiči.

„Muž utrpěl popáleniny na 90 procentech těla, byl transportován vrtulníkem na popáleninové centrum do brněnské nemocnice v Bohunicích,“ přiblížil za krajské zdravotní záchranáře mluvčí – záchranář Petr Olšan.

„Bylo hrozně těžké sejít dolů po schodech. Všude byl kouř a nebylo vůbec nic vidět. Plameny zničily kuchyň, elektroinstalaci, dveře. Celý dům je zakouřený, bude se muset celý znovu vymalovat,“ vyjmenovala mladá žena další starosti, které teď na rodinu čekají.

Rozsah škody ani příčinu požáru ještě neznají. Jisté však je, že rodina, která se navíc stará o nemocnou babičku, bude muset sáhnout hluboko do kapsy.

„Dříve jsme měli dům pojištěný, teď už jsme kvůli financím pojištění zrušili,“ posteskla si mladá žena.

Sama ještě měla obvázanou ruku. Zdravotní záchranáři ji ve čtvrteční noci odvezli do nemocnice také kvůli intoxikaci.

„Ještě pokašlávám, ale už je mi lépe. Do nemocnice budu muset chodit na kontroly,“ vysvětlila křehká žena smutně.

Ještě v pátek hodinu po poledni nevěděla, jak se tatínkovi daří. Musela navíc řešit i to, kde budou dnes spát, ke komu půjde babička a další členové rodiny. Bylo také zapotřebí spolupracovat s vyšetřovateli požárů, i s policií.

„Obec má možnosti, jak by mohla rodině pomoci. Zatím nevíme, jak na tom jsou, řešili jiné neodkladné záležitosti spojené s požárem,“ naznačila starostka obce Lhota Jana Kadlečíková.

„Je mi jich moc líto. Zvláště babičky, je nemocná. A on je samotář, bývalý zahradník. Vždycky doma něco dělá. Do dědiny ale moc nechodí. Jinak je to úplně bezproblémová rodina.“

„Asi jim buchla elektrika, to se stává. Toho otce znám, dřív, když byl ještě mladší, hrával tady fotbal,“ popisovali místní rodinu. Nepřáli si zveřejnit jméno, Deník však jejich identitu zná.