Místní se báli o život, výbuchy byly slyšet až na Hornolidečsku.

„Na místě jsou profesionálové a dobrovolníci ze všech okolních obcí. Byli varováni obyvatelé i starostové okolních obcí," sdělil hned ráno z místa krajský mluvčí hasičů Libor Netopil.

Muniční sklady jsou vzdálené od firmy, kde je zaměstnaný Václav Janoš, asi tři až čtyři kilometry.

„Už asi hodinu z těch míst slyšíme výbuchy. Jsou tak silné, že se nám tady až chvějí okenní tabulky," informoval Deník už v 10:45 Václav Janoš z Vrbětic. Bydlí se svými rodiči v domku necelého půl kilometru od muničního areálu.

„Bydlíme sice přes kopec od místa explozí, ale strach mám hlavně o své staré rodiče, kteří jsou teď doma, a také z případného spadu splodin," poznamenal rodilý Vrbětičan s tím, že právě došlo k obrovskému výbuchu.

Po explozi byl vidět obrovský bílý oblak

„Všechna okna se unisono rozvibrovala. Vidíme obrovský bílý oblak na obloze. Museli jsme vypnout stroje a čekáme, co bude, jestli nás budou evakuovat. Jsem ale nervózní z toho, že mi doma rodiče neberou telefon," poznamenal Václav Janoš.

Firmu ve Vlachovicích, kde pracuje Václav Janoš, hasiči v 11:15 evakuovali.

„Uzavřený bude celý areál Vlárských strojíren. Kamarád mě veze domů do Vrbětic. Nevím ale, jestli nás do dědiny pustí. Příjezdové silnice do obce jsou prý uzavřené," zmínil Václav Janoš.

Karel Došla ze Slavičína má chatu asi 700 metrů od muničního skladu. V okamžiku, kdy se začaly ozývat z areálu výbuchy, chystal s lesníkem v nedalekém lesíku dřevo. Všeho nechali a utíkali pryč.

„Nechal jsem doma i zapnutou elektriku, ale báli jsme se o život. Teď mám strach o dům. Vůbec nevím, jestli ještě stojí," posteskl si.

Dva zaměstnanci jsou nezvěstní

Zda si výbuch vyžádal zraněné, zatím není jasné. Ví se však, že dva zaměstnanci muničního skladu, kteří byli v době výbuchu na místě, jsou zatím nezvěstní a třem se podařilo uniknout.

Jen sto metrů od výbuchu byl Jaroslav Pečeňa, který je jednatelem přední části areálu, kde se muniční sklad nachází.

„Instinktivně jsme všichni lehli na zem. Výbuch byl strašně silný. Vysklil okna a vyrazil dveře. Byl jsem naštěstí v zákrytu," sdělil jednatel Pečeňa. Nezvěstné zaměstnance skladu zná a doufá, že jsou v pořádku.

Slavičínské gymnázium a učiliště evakuovalo ze školy 150 dětí. „Odvezli jsme je na nádraží, v některých případech si je vyzvedli rodiče," řekl ředitel školy Josef Maryáš.

Požár muničního skladu pociťuje široké okolí Vlachovic. Poslední výbuch totiž vysklil okna v okolních obcích. Tam ale bezprostřední nebezpečí podle hasičů nehrozí. Podle informací Deníku byl vidět dopoledne v Klouboukách na obloze po explozi „hřib".

„V Horní Lidči výbuch otevřel lidem okna a na Púlčinách byl cítit střelný prach," informovala Deník Eva Rohlenová.

„Nevím, zda to s tím souvisí, ale minulý týden ve čtvrtek jsme obdobné rány, sice menší, slyšeli také. Ale říkali jsme si, že asi ve Střelné na střelnici něco zkoušejí," dodala.

Hřib se táhl od Lačnova směrem k Lužné na Valašsku, kde slyšeli obyvatelé výbuchy také.

Vjezd do obce je omezen, do blízkosti areálu se nedostanou ani novináři

Policisté odkláněli už od dopoledne dopravu od Vlachovic. Nejen osobní auta, ale také autobusy. Cestující mají vesměs pochopení a jsou smířeni s tím, že se dostanou tam, kam potřebují, pěšky.

Jedním z cestujících byl ale například i 80letý senior, který se vracel do Vlachovic po 14 dnech z nemocnice, kde ležel na urologii. I ten musel ujít několik kilometrů.

Muniční sklad se nachází jakoby v údolí a novináři nemají do jeho blízkosti přístup. Nacházejí se asi tři kilometry daleko. Nad areálem nyní krouží vrtulník, který pomáhá policistům k vyšetření případu. Hasiči stále nedostali pokyn k hašení.

Na místě je jedenáct jednotek ze Zlínského kraje, také chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm. Z údolí stále stoupá bílý dým.

Zasedají krizové štáby v okolních obcích i na kraji.

Pohřešovaní se stále nenašli

Zpráva některých médií o nálezu obou pohřešovaných byla dementována, muži ve věku 56 a 59 let, kteří nejsou ze Zlínského kraje, se stále pohřešují.

Čeká se na příjezd robota používaného pyrotechniky policie ČR, který prohledá sutiny. Pohřešovaní se stále nenašli.

80 % areálu je shořelého. Na místě stále hoří.

Takto slyšeli výbuchy lidé v blízkém okolí:

Zdroj: Youtube

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU