Další detonace ve Vrběticích vyhnaly obyvatele z jejich domovů

To, čeho se každý v okolí Vlachovic-Vrbětic obával, se ve středu o čtvrt na osm ráno vyplnilo.

Z areálu bývalých Vlárských strojíren ve Vrběticích se začaly ozývat další neřízené detonace. Stovky detonací opět vyhnaly obyvatele z jejich domovů. Obyvatelé Haluzic a Lipové byli evakuováni do Loučky a do Slavičína.

Jak sdělila mluvčí policie Monika Kozumplíková bylo cekem evakuováno z Haluzic 20 osob a z Lipové 70 osob Evakuováni byli také pracovníci bývalých Vlárských strojíren a střední odborné učiliště. Reálně hrozí, že lidé noc stráví v evakuačních centrech. Celý článek ZDE

Jak šly dnes ráno minuty ve Vrběticích

15.06 - K textu jsme přidali video výbuchů z rána nám zaslal Jiří Matějka z Lipové

13.43 - K výbuchu se na plénu Sněmovny vyjádřili i premiér Bohuslav Sobotka a ministr obrany Martin Stropnický. (celý článek ZDE)

13:11 - Právě v tuto chvíli oznámili hasiči evakuovaným lidem z Lipové, kteří jsou evakuovaní ve Slavičíně, že evakuace potrvá celou noc. Tuto informaci obdrželi hasiči z operačního střediska. Situace se samozřejmě stále vyvíjí, ale v tento moment tato informace platí.

12:51 - V současné době probíhá v Luhačovicích setkání starostů dotčených obcí, kde by se měli dozvědět informace k dalšímu postupu v souvislosti s neřízenými výbuchy

12:33 Na základě rozhodnutí územního řídícího důstojníka Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje dnes 3. prosince NEBUDE PROVEDENA pravidelná akustická zkouška sirén.

12.29 - Ředitel Zlínské záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta Deníku potvrdil, že evakuace proběhla poměrně bez komplikací. Pouze u osob staršího věku mohlo dojít k přechodnému špatnému psychickému stavu. Nedošlo k žádnému zranění jak evakuovaných, tak ani nikoho ze složek IZS. Potvrdil, že dva lidé z Haluzic, kteří jsou nemocní, byli převezeni přímo do krajské nemocnice. I on se bude účastnit jednání bezpečnostní rady Zlínského kraje.

12.03 - Starostka Haluzic Stanislava Zvonková: „V kulturním domě Loučka, který poskytla pro evakuované starostka Loučky je zhruba pět seniorů z Haluzic. Ostatní jsou buď v sokolovně, někteří odjeli k příbuzným. Ti, co jsou v práci, byli telefonicky informováni."

O evakuované je dobře postaráno, v tuto chvíli dostali teplou polévku, k dispozici je káva, čaj, či jiné občerstvení.

Jeden ze seniorů přirovnal situaci ke konci 2. světové války, neboť do této chvíle se ozvaly stovky výbuchů, které i nadále pokračují.

Majitelé obchodu v Loučce, manželé Kozubíkovi uvedli, že děti, které jezdí do školy v Újezdě, se strachy schovaly do sklepa. Jsou vyděšené, neví co se děje.

Stejně vystrašení jsou ale i dospělí. Navíc, tato evakuace byla pro ně mnohem horší, než ta první. Mohli si vzít jen léky, osobní doklady a museli odjet. Doma tudíž museli nechat všechno zvířectvo, bez možnosti poklizení.

Podle mluvčí policie Moniky Kozumplíkové bylo z Haluzic evakuováno 20 osob, z Lipové potom 70 osob.

10.52 - Starostka Valašských Klobouk Eliška Olšáková: „Z Haluzic bylo evakuováno asi osm desítek lidí do sousední obce Lipová, jelikož cesta z Haluzic do Valašských Klobouk byla uzavřena. U nás zasedá krizový štáb a ve 13 hodin se budu účastnit jednání bezpečnostní rady Zlínského kraje, kterou svolal hejtman Stanislav Mišák. Podrobné informace o tom, co se stalo nemám. Bylo nám sděleno, že veškeré informace nám budou poskytovány z ministerstva vnitra."

10.38 - Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) velká exploze a několik následných nastaly v epicentru původního výbuchu z 16. října. Kvůli dnešním detonacím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice i areál bývalých Vlárských strojíren. Uzavřeny byly i silnice na Haluzice a Slavičín.

„Z areálu vrbětického muničního skladu se ozývají další detonace, první v 7:15. Doposud se jich ozvalo dvacet, byly doprovázené hustým dýmem. Na místě je sedm pyrotechniků. Opět se bude dodržovat sedmidenní lhůta, kdy se nesmí s municí manipulovat," doplnil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Specialisté se podle něj k epicentru zatím nedostali.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes poslancům řekl, že nynější další neřízené výbuchy v muničním skladovém areálu způsobil sesuv kráteru po původní explozi leteckých pum a dělostřeleckých granátů. Stejně se vyjádřil ministr obrany Martin Stropnický (ANO), podle kterého další výbuchy nelze úplně vyloučit. „Areál je rizikové místo, ale nasazení lidí je maximální, k jakému lze sáhnout. Je to výrazná, ale doufejme, že dílčí nepříjemnost," řekl ministr obrany.

10:14 - z areálu jsou stále slyšet silné detonace, obce Lipová i Haluzice jsou hermeticky uzavřeny, část evakuovaných je převážena evakuačními autobusy HZS ZK do Slavičína, část do kulturního domu v Loučce. Dle vyjádření policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové nebyl nikdo zraněn. Policie zatím také neví, co by mohlo být příčinou detonací.

11:30 – v Praze se bude konat mimořádná tisková konference ministerstva vnitra, kde budou sděleny informace ohledně výbuchů ve Vrběticích

Začínají přicházet i první ohlasy lidí: Alice Junková (Zádveřice): Tak to je mazec. Ve Vrběticích to bouchá a nám se v Zádveřicích už půl hodiny třepou okenní tabulky tak, že jsem volala i na PČR. To si nedokážu představit, jak to musí vypadat v místě.

Od půl osmé ráno slyšíme opět kanonádu. Vypadá to, že hoří některý z dalších muničních skladů v areálu za kopcem. Výbuchy jsou jasně zřetelné, ale podle všeho jde o objekt, který je od naší obce dál, než ty, ve kterých to explodovalo před pár týdny," informoval Deník Václav Janoš z Vrbětic.

9:24 - Policie nařídila evakuaci obcí Lipová a Haluzice, kromě toho se evakuuje i areál bývalých Vlárských strojíren.Uzavřena bude silnice z Vlachovic, pod které Vrbětice patří, na Haluzice a Slavičín.

9.27 - byla nařízena evakuace Haluzic a Lipové

9:05 - Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje upozorňuje obyvatele okolních obcí, aby se nepřibližovali k areálu skladu. Bezprostřední nebezpečí však dle hasičů nehrozí

8:45 - Zpráva Policie ČR: Dnes od 7.15 hodin se z areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích opět ozývají neřízené detonace doprovázené hustým stoupajícím dýmem. Pyrotechnici odjedou do terénu, kde budou zjišťovat příčinu výbuchů. Plánovaný odvoz materiálu a vyskladňování jsme zastavili. Bližší informace budeme poskytovat během dne.

8:20 - Dle vyjádření policie je výbuch pod kontrolou. Maximálně bude uzavřena silnice v okolí areálu.

8:15 - Policie ČR potvrdila neřízené výbuchy. Na 8:30 je svolán krizový štáb Valašských Klobouk

7:45 - Z muničního skladu se ozývají neřízené výbuchy. Radnice čeká na bližší informace od Policie ČR.

Autor: Lukáš Fabián, Šárka Škubalová, ČTK