Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další detonace ve Vrběticích vyhnaly obyvatele z jejich domovů

Vlachovice-Vrbětice – To, čeho se každý v okolí Vlachovic-Vrbětic obával, se ve středu o čtvrt na osm ráno vyplnilo. Z areálu bývalých Vlárských strojíren ve Vrběticích se začaly ozývat další neřízené detonace. Stovky detonací opět vyhnaly obyvatele z jejich domovů. Obyvatelé Haluzic a Lipové byli evakuováni do Loučky a do Slavičína.

3.12.2014 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jana Zavadilová

Jak sdělila mluvčí policie Monika Kozumplíková bylo cekem evakuováno z Haluzic 20 osob a z Lipové 70 osob Evakuováni byli také pracovníci bývalých Vlárských strojíren a střední odborné učiliště. Reálně hrozí, že lidé noc stráví v evakuačních centrech.

„Je to strašné, už nevíme co bude dál, co si počneme, kdy to skončí, mám strach, že Vánoce strávíme někde po tělocvičnách. Také co bude s našimi zvířaty, už dál nemožu," rozplakala se jedna z evakuovaných seniorek z Lipové.

Své jméno prozradit nechtěla, jen dodala, že už si všichni přejí klid a také to, aby byla munice již pryč a oni v bezpečí.

Detonace jedna za druhou, které se ve středu ráno začaly ozývat, byly slyšet během jedné minuty několikrát až ve Zlíně i na slovenské straně. Zpočátku neutichaly a podle svědectví obyvatel Loučky trvaly téměř tři hodiny v kuse.

„Zatím příčinu výbuchu neznáme, v současné nemohou pyrotechnici na místo, musíme počkat, až neřízené exploze ustanou,"vysvětlila mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková Dodala, že přesné místo exploze zatím není známo.

Jak se během středečního dopoledne vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka v Poslanecké sněmovně, je za příčinou středečních explozí sesouvání kráteru, který byl vytvořen prvotním výbuchem v říjnu.

Tato varianta však nebyla dosud potvrzena, neboť na místo se tuto chvíli, ke zjištění příčiny těchto výbuchů nikdo zatím nedostane.

Pyrotechnici tak využijí pomoci dronu s termovizí, který může prozkoumávat místo, kde k detonacím došlo i v noci. Jak také policie zdůraznila, nebylo hlášeno žádné zranění obyvatel, ani zasahujících složek ve vrbětickém areálu. To potvrdil i ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) Josef Valenta.

„V souvislosti s neřízenými výbuchy i následnou evakuací obyvatel Haluzic a Lipové, nedošlo k žádnému zranění," uvedl.

Podle slov ministra vnitra Milana Chovance, lidé byli evakuováni z preventivních důvodů a návrat do jejich tak domovů bude možný až tehdy, kdy si bude velitel zásahu jistý, že výbuchy ustaly a budou se moci bezpečně vrátit.

V evakuačních dostali lidé občerstvení, teplou stravu i nápoje. Pro případ nutnosti přenocování jsou v kulturním domě v Loučce a v Sokolovně ve Slavičíně i na tuto variantu připraveni.

O tom, že budou muset být lidé evakuovaní celou noc se dozvěděli po třinácté hodině.

„To není možné, máme doma zvířata, kdo se o ně postará,"? ptali se někteří.

Většina obyvatel si stěžovala na to, že o situaci nejsou informováni. Ani starostové dotčených obcí, neměli často na otázky odpovědi. Ani starostka Haluzic Stanislava Zvonková neměla ještě dopoledne žádné informace.

„Uvidíme, jaké dostaneme z krizového štábu, zatím ale nevíme nic konkrétního," odpověděla na dotaz, jak bude evakuace dlouho probíhat.

Odkázala tak na schůzka starostů dotčených a okolních obcí ve 13. hodin, kde se podmínky a postup v souvislosti s neřízenými detonacemi munice dozví. Ve stejnou dobu zasedal ve Zlíně i krizový štáb a bylo svoláno jednání bezpečnostní rady Zlínského kraje, kterou svolal hejtman Stanislav Mišák.

Krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček mimo jiné uvedl, že policie bude situaci nadále analyzovat. K evakuaci sdělil, že policie chápe, že jde bezprecedentní zásah do života občanů . Jak také po zasedání sdělil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, pro evakuované je zajištěno náhradní ubytování hotelového typu v okolních městech a obcích.

„Budeme vyzývat občany, aby se ohlásili svým starostům, a sdělili jim, zda zůstanou u příbuzných nebo budou potřebovat ubytování zajistit. Dostanou veškeré informace o ubytování i o případném zajištění dopravy," uvedl k tomu.

Nejhůře situaci nesou evakuovaní. Mnozí z nich prožívají během několika týdnů evakuaci již podruhé. Navíc, tato evakuace byla pro ně mnohem horší, než ta první. Mohli si vzít jen léky, osobní doklady a museli narychlo odjet. Navíc, s touto evakuací ani dopředu nepočítali, museli nechat doma i vystrašené zvířata. Josef Hasoň, jeden z evakuovaných seniorů z Haluzic přirovnal situaci ke konci 2. světové války.

„Ty sklady tady již existovaly, museli jsme mít v horách vybudované takové zemljanky, kdyby sklady někdo bombardoval, abychom měli kam jít," vzpomínal pětasedmdesátiletý důchodce.

Po patnácté hodině se situace evakuovaných přece jen zlepšila.

„Odvezli nás a ubytovali v luhačovickém hotelu Hubert. Zde jsme dostali hygienické potřeby a oblečení, trička teplákové soupravy. Také jsme dostali vodu a zajišťují nám léky," řekl evakuovaný obyvatel Lipové Jaroslav Pošvec.

Dodal, že je čeká večeře.

„Ráno se dozvíme, co s námi bude, jaká bude situace," upřesnil ještě.

Krátce před osmnáctou hodinou uvedl novinářům ministr obrany Martin Stropnický, že dnes ve Vrběticích vybuchl sklad, který je vzdálen od asi 150 metrů od místa původního říjnového výbuchu.

„S devadesáti­procentní jistotou byla nájemcem budovy opět ostravská firma Imex Group," sdělil ministr obrany.

Podle jeho vyjádření sklad hoří vysokým plamenem a počet výbuchů není znám.

„Na místo dnes ihned vyrazil náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. Měl možnost situaci sledovat a zhodnotit. Informace o situaci v areálu vrbětického skladu, tak předával přímo panu ministrovi, který měl dnes zasedání ve Sněmovně" dodal za Ministerstvo obrany tiskový mluvčí Petr Medek.

SLEDOVALI JSME ON-LINE: Opětovné výbuchy ve Vrběticích 3. prosince

Autor: Jana Zavadilová

3.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení