Americký deník hovořil s více než 30 současnými i bývalými zaměstnanci, dodavateli i světoznámými modelkami. Podle nich vládla ve společnosti misogynie, šikana a obtěžování. 

Konkrétně se pak hovoří o chování Eda Razka, manažera a bývalého šéfa marketingu společnosti L Brands, mateřské společnosti Victoria's Secret. Razek odstoupil ze své funkce v srpnu.

Článek obviňuje Razka z nevhodného chování. Žádal prý modelky, aby mu seděly na klíně, snažil se je líbat a osahávat. Některým také sáhl do rozkroku. Slovně je napadal, zneužíval svého postavení a dělal neslušné návrhy výměnou za lepší kariéru. Modelky si na něj prý opakovaně stěžovaly a některé byly následně vyhozeny. Mezi nimi například Andi Muiseová, kterou prý Victoria's Secret přestala najímat na přehlídky poté, co modelka odmítla Razkovy neslušné návrhy.

Zakladatel L Brands, Leslie Wexner pak podle amerického deníku o chování věděl, ale neudělal vůbec nic. I v tomto případě nejspíš platí, že ryba smrdí od hlavy. Jelikož prý i sám Wexner byl několikrát přistižen, jak ženy ponižuje. Razek byl navíc vnímán jako jeho zástupce, což podle mnoha současných i bývalých zaměstnanců budilo dojem, že je neporazitelný. Modelkám pak prý často připomínal, že jejich kariéra je v jeho rukou. 

Zdroj: Youtube

"Nejvíce alarmujícím pro mě, jakožto ženu vychovávanou k nezávislosti, bylo to, jak hluboce zakořeněné toto chování bylo," řekla Casey Crowe Taylorová, bývalá zaměstnankyně pro styk s veřejností ve Victoria's Secret, která uvedla, že byla několikrát svědkem Razkova chování. "Nevhodné chování bylo často přijato se smíchem a považováno za normální. Skoro jako vymývání mozků. Každý, kdo se tomu pokusil postavit, byl potrestán," dodala. 

Rozruch vzbudila i Wexnerova odpověď na otázku, co si myslí o různých typech postav modelingovém průmyslu. "Nikdo nechodí k plastickému chirurgovi a neříká: ´Udělej mě tlustou,´" prohlásil prý. 

Nevhodné chování potvrdila i Bella Hadid

S nevhodným chováním se setkala i jedna z nejvíce vydělávajících topmodelek součanosti - Bella Hadid. Tu Razek podle svědectví tří lidí v roce 2018 sledoval při převlékání. "Neber si kalhotky," řekl jí. Poté pronesl poznámku na adresu jejích "dokonalých prsou." O podmínkách ve Victoria’s Secret promluvila modelka již loni v listopadu poté, co od firmy odešla. Nyní je tváří spodního prádla zpěvačky Rihanny.

Při stejné akci prý sáhl jiné modelce do rozkroku. Na castinzích prý žádal modelky o jejich telefonní čísla. Dvě z nich uvedly, že je zval na večeři. O tom, že jeho nevhodné chování trvá dlouhodobě, svědčí i příběh právě již zmíněné Andi Muiseové, který se odehrál už v roce 2007. Tehdy devatenáctiletou modelku se prý Razek snažil políbit, ona ho však odmítla. Následně ji prý Razek doslova bombardoval emaily, aby se s ním někam odstěhovala. Poté, co odmítla jednu z mnoha nabídek na večeři v jeho domě, nebyla její smlouva s Victoria's Secret obnovena. 

Deník popsal i situaci, kdy Razek slovně napadl i zaměstnankyni pro styk s veřejností. Tehdy jí v bufetu prý zablokoval cestu a veřejně jí ponižoval kvůli její váze. Nutno dodat, že žena byla vysoká kolem 170 centimetrů a vážila 63 kilogramů. Razek obvinění popírá.

„Tato obvinění jsou nepravdivá, nesprávně vykládaná nebo vytržená z kontextu. Měl jsem štěstí, že jsem pracoval s bezpočtem světových modelek, nadanými profesionály a jsem hrdý na vzájemný respekt, který vůči sobě máme,“ napsal v reakci deníku New York Times.

Tisková mluvčí společnosti L Brands byla ve svém prohlášení o poznání zdrženlivější. "Společnost se intenzivně zaměřuje na řízení podniků, na jednotlivá pracoviště a dodržování postupů. Učinila už některé významné kroky," prohlásila Tammy Roberts Myers. "Litujeme všechny, kterých se tento případ týká. Jsme plně odhodláni k neustálému zlepšování a úplné odpovědnosti," uvedla. 

Svědectví současných i bývalých pracovníků rozhodně nepřispívají k už tak nalomené pověsti společnosti Victoria's Secret. První větší skandál se totiž objevil již loni, kdy se provalily blízké vazby zakladatele L Brands Wexnera na zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina. Ten Wexnerovi prý spravoval majetek v hodnotě několika miliard dolarů. WexnerPodle amerických prokurátorů platil americký finančník za sex desítkám mladistvých dívek. V roce 2008 byl za to dokonce odsouzen, ale odpykal si pouze 13měsíční trest. 

Zrušení přehlídky

Epstein prý lákal některé mladé ženy i na historku, že sám vybírá modelky na přehlídky Victoria's Secret. Victoria's Secret se stala terčem kritiky už v roce 2018, kdy Razek komentoval možné obsazení plus-size modelů a transsexuálů na svých přehlídkách. Kvůli této kauze musel v srpnu 2019 svůj post opustit, později se za své komentáře omluvil. 

Firma v loňském roce rovněž zrušila svou proslulou Victoria's Secret Fashion Show. Podle prohlášení firmy jde o součást "vývoje poselství společnosti." Nutno však dodat, že společnost byla již dlouho kritizována za výběr příliš hubených modelek. Podle kritiků firma podporuje zastaralé standardy krásy. S předváděním pro tuto značku přestala i Karlie Kloss, a to prý kvůli feminismu. 

Přehlídka se konala už od roku 1995 a účast na ní se považovala za jeden z největších úspěchů, jakých mohla modelka dosáhnout. Na mole se pravidelně objevovala největší jména své doby. Například Naomi Campbel, Gisele Bündchen, Miranda Kerr, Adriana Lima a mnoho dalších. Z českých topmodelek pak Karolina Kurková či Daniela Peštová. Popularita show však v posledních letech výrazně poklesla. V roce 2013 ji například sledovalo 9,7 milionu lidí, loni pak už jen 3,3.