Vybrat si tu správnou cestu budoucností není vůbec lehký úkol. I letošní čtvrťáci o tom vědí své

Jsem studentkou čtvrtého ročníku a jako u většiny ostatních škol byla i pro mě návštěva tohoto veletrhu povinnou součástí výuky. Myšlenka je samozřejmě skvělá - na jednom místě poskytnout informace, které by pomohly při rozhodování o dalším studiu. Komu ale nakonec pomohou a jak?
Náš den D nastal 1. listopadu. Opravdu jsem se na něj těšila, protože bych chtěla ve studiu pokračovat a ve výběru školy nemám ještě jasno.

Věřila jsem, že si rozšířím přehled o oborech, které bych mohla studovat, a ušetřila si tím práci s hodinovým vysedáváním u internetových stránek.
Již u pokladen ale začínal být znát hlavní problém, který mě po celou dobu návštěvy Gaudeamu provázel. Spousta, ale opravdu spousta lidí na první pohled stejných jako já -středoškoláků, kteří by rádi měli jasno.

Směrem k areálu G2, kde se přehlídka konala, se dav ještě několikrát znásobil. Tehdy jsem si ještě myslela, že zájem bude odpovídat kvalitě.
Vevnitř už to začalo. Fronty, kam jen oko dohlédlo. Na to, abych se mohla na prezentaci školy podívat, musela jsem stát a čekat většinou minimálně 5 minut nebo se pomalu protlačit. Nutno ovšem podotknout, že největší tlačenice byly vždy u stánku, kde se nabízely propagační materiály ve formě nálepek, balonků a propisek.

Po hodině strávené uprostřed hlučícího zástupu jsem utekla ven. Nemohla jsem se už dál nechat postrkávat a koncentrace na to, abych se mohla o školách něco dozvědět, byla nulová. Mrzí mě to, protože některé instituce měly svou prezentaci připravenou opravdu pěkně a poutavě.

Kde je tedy pomyslný kámen úrazu, jsem již řekla. Možná teď čekáte, že začnu kritizovat pořadatele, aby příští rok připravili Gaudeamus ve větších prostorách. Samozřejmě že by to bylo skvělé, ale já bych teď chtěla upozornit na jiný, zprvu možná nenápadný začátek problému.

Střední školy. Na spoustě z nich je příprava na výběr pomaturitního vzdělávání nulová, a tak věří, že když všechny své studenty pošlou na tuto výstavu, doženou to, na co neměly po dobu tří let čas. Výsledkem však není, že by svým žákům pomohly, spíše je ještě více při výběru znechutí. Většina z nás totiž nevěděla, comá čekat, na co se připravit a tomu adekvátně odpovídal i zájem něco přínosného se dozvědět. Jak to tedy doopravdy dopadlo?

Pět mých spolužáků si udělalo alespoň trochu o své budoucnosti jasno. Sedm dalších se vsadilo a hecovalo, kdo si nabere více letáčků a propagačních předmětů. Skupinka čtyř spolužaček sice skoro neví, kdo na Gaudeamu vystavoval, ale zato ví telefonní číslo na parádní kluky. Co posuzovala pánská část třídy, raději nebudu popisovat.

Stojí tedy za to posílat všechny studenty povinně na takovouto akci? Stojí za to utrácet peníze, mrhat časem a ještě znepříjemňovat tuto návštěvu těm, pro které má opravdu cenu?

Do Brna jsem jela s přáním informovat se a zorientovat. To, co bude náplní mého budoucího života, záleží na rozhodnutí, které teď musím udělat a rozhodně mi to není lhostejné. Chci, aby mě mé další vzdělávání bavilo. Nechci být na vysoké škole jen proto, abych někde byla. Trápit se nad nesmyslnou látkou a jen odpočítávat, kdy že to dostanu ten titul, se mi opravdu nechce. Využít čas jde přece daleko lépe.

Šla jsem se podívat na internetové stránky projektu a zjistila, že tam bylo ve čtvrtek 350 pedagogů. 350? No, já jsem jich tedy moc nezahlédla… Návštěvníků bylo 8 718. Kolik z nás si ale doopravdy něco odneslo? A kolik z nás by si možná i něco odneslo, kdyby to šlo? Možná by bylo tedy pro školy lepší dát tuto akci pod nálepku „dobrovolně.“ Ti, kdo nechtějí, by mohli čas využít jinak a my, kteří máme o svou budoucnost v tomto směru rozšířený zájem, bychom se mohli rozhodovat ve větším klidu a příjemnějším prostředí.

Teď už mě čekají jen dlouhé noci, které budu trávit za obrazovkou počítače ve snaze dopátrat se nějaké bližší informace o vysněném oboru a vyptávání všech známých, kde studují oni a jak se jim tam líbí. Než to ale začnu dělat, zajdu si ještě jednou na internetové stránky Gaudeamu a v anketě, která se ptá: „Našli jste budoucí studium na XIV. ročníku veletrhu Gaudeamus 2007?“ zaškrtnu políčko NE…