Zlínská vodárenská vyhlásila vědomostní internetovou soutěž pro základní školy na Zlínsku

Na první otázku, kdo, kdy a jak měřil čas pomocí vody, odpověděl velmi dobře například tým VIII. C ze ZŠ Dřevnická ve Zlíně: „Ano, vodní hodiny se používaly, bylo to zhruba od 3. stol. př. n. l. Tyto hodiny se jmenovaly klepsydra (řec. zlodějka vody).“ Žáci budou hledat odpovědi na další otázky o vodě i z oblasti matematiky, biologie a zeměpisu.

„Profesor Vodička, který je ústřední postavou celé vědomostní soutěže, předkládá žákům na www.zlv.cz každý týden novou otázku. Soutěž poběží od půlky října až do 26. listopadu. Přihlášené týmy mají čas vždy od pondělí do pátku na odpověď, kterou zasílají e-mailem. Za správnou odpověď obdrží soutěžní tým bodové ohodnocení od 0 do 10 bodů. Body navíc může družstvo získat za zajímavosti a perličky, kterými odpověď obohatí.

Například jen dvě třídy poslaly překlad slova klepsydra,“ vysvětluje princip soutěže Helena Koutná, tisková mluvčí ZLV. 29. října si mohli soutěžící vyzvednout již třetí soutěžní otázku roztržitého profesora Vodičky. 3. prosince budou všichni soutěžící seznámeni s regionálním vítězem, pro kterého je připravena jako odměna objevná výprava dle výběru, tedy zájezd pro celou třídu.

Z vítězů asi 10 regionálních kol, která pořádají vodárny patřící do skupiny Veolia Voda po celé ČR, bude v prosinci vybrán i ten nejlepší, celostátní vítěz soutěže.

Zlínská vodárenská pořádala již loni ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia podzimní telefonickou soutěž s vílou Vodomilkou pro žáky 1. stupně základních škol. Na žádost škol se letos organizátoři rozhodli zvýšit obtížnost úkolů a poskytnout příležitost zasoutěžit si i žákům z vyšších ročníků.