Ze studií na vysoké škole si budete zcela jistě pamatovat tři věci: chodby a učebny fakulty, stůl v oblíbené hospodě a vaši postel. Začneme u bydlení.

Vysokoškolské koleje

Ze Zlína se v brzku stane skutečné univerzitní město. Doufejme, že studenty bude kam ubytovat a nebudou nuceni kvůli studiu „squatovat“ v troskách zlínských stavebních projektů. Cena kolejí začíná na 2 000 korunách za měsíc, což není zlé, ale soukromí si mnoho neužijete. Ostatně budete nakonec rádi, že máte večer kde složit hlavu.

Jak to vidí ředitel kolejí Josef Zela? „Situace s ubytováním je standardní jako každý rok. Nic nezvyklého se aktuálně neděje. Studenti čekají na seznamu žadatelů. Nemám pocit, že by jich bylo nějak zásadně víc. Tato situace se pravidelně mění okolo 10. listopadu, kdy takzvaní „pokusní studenti“ opustí fakulty a kapacity se opět doplní. Jedná se o běžný kolejní cyklus,“ řekl Zela.

Vsoučasnosti nastaly změny pocházející přímo ze státní správy. „Dříve byly naše možnosti obohaceny o neuniverzitní prostory, ale po snížení dotací si již nemůžeme dovolit financovat nasmlouvané prostory našich partnerů, kteří požadují i proplacení nevyužitých kapacit. Toto si už nyní opravdu dovolit nemůžeme,“ pokrčil rameny Zela.

Soukromé ubytování

Když neklapne kolej, holt se musí hledat pronájem soukromých prostor, a to není ve Zlíně nic levného. Vždy je možnost se na nájem ve více lidech složit a najmout si větší byt nebo celý dům, což je naprosto ideální. Obvykle do tohoto typu pronájmu studenti hledají kompatibilní soukmenovce, aby vznikla opravdu domácká a sladěná atmosféra a všichni si byli přínosem. Ono koneckonců závisí na každém jednom, jak bude malá komunita šlapat a že se podaří na konci měsíce složit celý nájem. Horší je nepořádek, který ve větším počtu studentů i přes první budovatelské poryvy nastane. Talířky se hromadí a kdo koupí tento týden toaleťák, se už vlastně neví.

Realitní kanceláře zaznamenaly nárůst studentských poptávek, ale bohužel vyjít vstříc nedokážou. Majitelé nemovitostí se ani tak nebojí, že by nedostávali nájem, jako spíše toho, že jim studenti z bytů a domů nadělají kůlničky na dříví a budou neskutečně hluční. Sliby a škemrání nezabírají. A o tom, že byste s sebou chtěli pejska nebo želvičku, si nechte opravdu už jen zdát.
Někteří studenti využívají proto dražšího ubytování v okolních penzionech a případně se poohlížejí po nejbližším okolí Zlína, odkud by se dalo relativně bez problémů dojíždět do doby, než najdou něco levnějšího a bližšího. Začátky vždy přinášejí obtíže.

Šikmé plochy

Pokud jsme zoufalí, lze se vydat cestou ilegality. Ve studentském životě to znamená řešit problém s bydlením na černo. Od toho jsou tu přátelé, aby malinko zariskovali a nechali kolegy přespat u sebe. Známé jsou i případy, kdy student strávil noc v panelákovém průchodu nebo v lese. Chce to tedy mít v základní výbavě nejen skripta, ale i spacák a hlavně dost tvrdé přesvědčení, že to celé za to stojí a že co mě nezabije, to mě posílí.

Squating mezi studenty Univerzity Tomáše Bati nikterak nefrčí. Pokud se ve Zlíně nějaké pusté budovy nacházejí, nejsou pro squat vhodné. Policie se s podobnými případy na Zlínsku nesetkává. „Zatím se žádné problémy s bezprizorními studenty neobjevily. Kdybychom takového tuláka našli, snažili bychom se věc řešit domluvou,“ sdělila Kamila Nováková z prevence kriminality Městské policie Zlín.