VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Názvy zlínských ulic

Názvy zlínských ulic

Ulice Zlína: K Dálnici připomíná předválečný plán

Zlín - Pokud by nebyla druhá světová válka, poklidná čtvrť Zlína Kudlov by pravděpodobně vypadala úplně jinak. Vedla by tudy hlavní silniční spojka mezi Luhačovicemi a Holešovem. Dnes už megalomanskou stavbu připomíná jen název ulice KDálnici.

Zlínské ulice: Kúty byly dřív jen lesy a louky

Zlín - Nejdříve pole a louky, poté baťovské domky a nakonec moderní panelákové domy. To je ve stručnosti historie zlínské čtvrti, která je známá ve Zlíně jakoKúty.

Ulice Zlína: Růmy jsou upomínkou na třicetiletou válku

Zlín - Ulice Růmy nad městskými lázněmi ve Zlíně svým názvem připomíná třicetiletou válku. Historická událost, která vsedmnáctém století pustošila Evropu, se totiž nevyhnula ani krajskémuměstu.

Ulice: Brouček se zasloužil o rozvoj zlínského letectví

Zlín - Leckoho by mohlo napadnout, zda-li se ulice ve Zlíně-Příluku nejmenuje po panu Broučkovi, hrdinovi fantastických příběhů Svatopluka Čecha. Ačkoli tomu tak není, sknižním hrdinou dotyčný něco společného měl. Necestoval však včase, ale ve vzduchu.

Původ názvu Santražiny pochází zřejmě od ledku

Zlín - Nejeden kolemjdoucí se možná zamyslí, z čeho mohl vzniknout nezvyklý název zlínské ulice Santražiny. Ten vypovídá pravděpodobně o tom, že se ve Zlíně dříve vyráběl střelný prach.

Zlínské ulice: Když se z kopce sjíždělo na babu

Zlín - Otázka, pod kterou babou leží ulice Pod Babou ve Zlíně-Mladcové, může znít vtipně. Baba však vtomto případě nemá být žádná žena, ale kopec. Vokolí se ale takto říká několika místům.

Zlínské ulice: Na Zarámí se dřív sušila plátna

Zlín - Vysvětlit název ulice Zarámí v centru Zlína by zřejmě uměl jen málokdo. Jeho původ je podle historiků nutné hledat v řemeslné výrobě.

Na Mladcové byla dříve bohatá ves s kostelíkem

Zlín - Ulice Zbožensko ve Zlíně-Mladcové byla v minulosti samostatnou vesničkou. Jmenovala se Zbožná. Později přidaná přípona k původnímu názvu je upomínkou na její zánik.

Zlínské ulice: Na území Boněcka byla kdysi ves

Zlín - Středověká vesnice, kterou vypálili husité, stála údajně ve Zlíně-Příluku. Památkou na vesnici Bonětín mají být ulice Boněcko I a Boněcko II.

Zlínské ulice: Čepkov byl ve středověku vesnicí

Zlín - Ulice Čepkovská a nákupní centrum Čepkov v centru Zlína stojí na místě bývalé samostatné vesnice. Původní středověká osada postupně splynula s budoucím krajským městem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT