OMEZENÍ VOLNÉHO POBYHU OSOB


Od pondělí 16. března také platí omezení volného pohybu osob. Toto omezení se nevztahuje na:

- cestování do zaměstnání k výkonu podnikání
- nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení
- cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí
- pobyt v přírodě nebo parcích
- účast na pohřbu
- veřejnou hromadnou dopravu
- služby pro obyvatele včetně zásobování
- rozvážkovou službu
- veterinární péči

POBYT NA VEŘEJNOSTI NEJVÝŠE V POČTU DVOU OSOB

Vláda ČR nově schválila pobyt na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti či účasti na pohřbu.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na Krajskou hygienickou stanici Zlínského kraje: 724 221 953 a 577 006 759. V provozu nepřetržitě od 7 do 19 hodin

- E-mail: covid19@khszlin.cz

- Číslo na celostátní nonstop infolinku: 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

UZAVŘENÉ PRODEJNY A NEDOSTUPNÉ SLUŽBY

S platností od soboty 14. března jsou uzavřeny některé obchody, dále všechny restaurace a kavárny, opatření se týká také kadeřnictví, kosmetických salonů a dalších služeb. Uzavřeny zůstávají:

- prodej ubytovacích služeb
- provoz autoškol
- sdílené taxislužby
- samoobslužné prádelny a čistírny
- lázeňská zařízení pro péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění

Zakázána je také přítomnost veřejnosti na vnitřních i venkovních sportovištích.

OCHRANNÉ RUKAVICE V OBCHODECH I OMEZENÁ MOŽNOST UBYTOVÁNÍ


Podle opatření ministerstva zdravotnictví musí prodejny potravin se samoobslužným prodejem poskytovali bezplatně zákazníkům u každého vchodu do takové prodejny jednorázové rukavice nebo jiný obdobný ochranný prostředek na ruce (například mikrotenový sáček).
V rámci stejného mimořádného opatření mohou nově hotely a penziony ubytovávat osoby, které budou požadovat ubytování za účelem výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti.


OTEVŘENÉ PRODEJNY A DOSTUPNÉ SLUŽBY 

- lékárny, prodejny se zdravotnickými potřebami
- supermarkety
- prodejny textilního materiálu a textilní galanterie
- optiky
- banky
- trafiky
- pošty (přepážky, kde nedochází k přímému kontaktu) - zrušen je víkendový provoz!
- úřady, které budou otevřeny dvakrát týdně na tři hodiny, a to v pondělí a ve středu
- MHD
- prodejny pokladních jízdenek
- benzinové pumpy, myčky automobilů
- opravny aut, odtahové služby, prodejny náhradních dílů
- servisy výpočetní a telekomunikační techniky, audio- a videopřijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti
- zámečnictví či opravy
- údržba a instalaci strojů a zařízení pro domácnost
- provozovny, kde si vyzvednete objednané zboží nebo zásilku
- prodejny zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby
- květinářství
- prodejny malých domácích zvířat, prodejny s krmivy a dalšími potřebami pro zvířata
- prádelny, čistírny
- prodejny s domacími potřebami (pouze v případě, že si tam lidé mohou zakoupit ochranné prostředky dýchacích cest jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, rukavice nebo desinfekci)
- stavební, projektantské firmy (geologové, zeměměřiči, stavební analytici)
- realitní zprostředkování a činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence
- pohřební služby
- lázeňská zařízení, pokud v nich bude poskytována pouze lázeňská služba hrazená alespoň zčásti z veřejného zdravotního pojištění

ČESKÁ POŠTA

S účinností od 19. března mají všechny pošty omezeny hodiny pro veřejnost maximálně do 16 hodin a s účinností od 21. března je zrušen na všech pobočkách víkendový provoz.

Česká pošta bude od dubna vyplácet důchody standardním způsobem, jaký si důchodce zvolil a na který je zvyklý. Nicméně v rámci zajištění maximální ochrany zdraví seniorů Česká pošta opětovně upozorňuje na možnost, že pokud je důchod vyplácen na poště, může si důchodce zavolat na svoji pobočku, kde si domluví změnu formy výplaty důchodu.

ÚŘADY

Magistrát města Zlína: 

- v úřední dny, tedy v pondělí a ve středu, budou osobní jednání na útvarech Magistrátu města Zlína fungovat na základě předchozí telefonické či e-mailové domluvy;
- výjimkou budou provozy pracovišť občanských průkazů a cestovních dokladů, evidence obyvatel, řidičských průkazů a evidence vozidel – v budově L. Váchy 602 (zde i v pátek 8 – 12 hodin);
- v úterý, čtvrtek a pátek budou budovy a pracoviště magistrátu pro veřejnost uzavřeny;
- k vyřizování svých záležitostí využijte prosím e-mailové kontakty, telefonní spojení a objednávkový systém. Informace naleznete na webu www.zlin.eu a telefonním čísle 577 630 111.

Městský úřad Otrokovice, telefon: 577 680 111: 

- městský úřad Otrokovice je uzavřen. Nejnutnější záležitosti si mohou občané vyřídit po telefonickém objednání v nově stanovených dnech a hodinách. Toto opatření přijalo vedení města na základě usnesení Vlády ČR vydaného 15. března 2020; 
- pro vyřízení neodkladných úředních záležitostí se mohou občané telefonicky objednat na dny:

pondělí 14 – 17 hodin

středa 8 – 11 hodin

„Upozorňujeme, že všechny on-line objednávky se s okamžitou platností ruší. Pokud potřebují lidé úřad navštívit, je nutné kontaktovat konkrétní pracoviště a dohodnout si termín,“ uvedla tajemnice otrokovického úřadu Radana Zenáhlíková. Dále upozornila, pokud lidé nemají zaplaceny poplatky za odpady, aby vyčkali, neboť lhůta splatnosti je až do konce května 2020. Závěrem dodala, že s okamžitou platností se ruší také zasedání veškerých komisí a výborů.

Městský úřad Fryšták:

- v souvislosti s výskytem a šířením nákazy koronaviru COVID-19 a následnými mimořádnými bezpečnostními opatřeními, v návaznosti na vyhlášení nouzového stavu státu a rozhodnutí Krizového štábu města Fryšták jsou obě pracoviště MěÚ Fryšták pro veřejnost otevřena pouzde v úředních dnech, to je  PONDĚLÍ a STŘEDA, a to vždy v době od 13.30 hodin do 16.30 hodin. 

- případné schůzky s úředníky a s dalšími zaměstnanci města mohou zájemci ze stran veřejnosti a jiní návštěvníci realizovat pouze na základě předchozí telefonické či elektronické domluvy a po vyhodnocení nezbytnosti osobní schůzky příslušným zaměstnancem.

ROUŠKOVÁ PASÁŽ V OTROKOVICÍCH

V pátek 20. března byla otrokovickou radnicí před první budovou Městského úřadu Otrokovice zřízena tzv. ROUŠKOVÁ PASÁŽ, kde si mohou obyvatelé bezplatně vyzvednout bavlněnou roušku. Pasáž je primárně doplňována v úřední hodiny, ve zbytku týdne pak podle možností a dostupných zdrojů.

Tato pasáž byla zřízena pro naše obyvatele, kteří nemají možnost si ochrannou pomůcku nosu a úst zajistit jiným způsobem. „Roušek už začínáme mít díky dobrovolníkům a společnostem, které nám je postupně dodávají, dostatek. Snažíme se je do pasáže doplňovat, ale problém je v tom, že prakticky ihned po doplnění bývají rozebrány. Chtěla bych všechny požádat, aby si brali roušky v nezbytném množství, nejlépe vždy jen pro svou potřebu,“ apelovala starostka na veřejnost. „Zároveň bych chtěla vyzvat ty obyvatele, kteří mají roušky navíc, že je mohou do rouškové pasáže v igelitovém sáčku přinést. Mohou tak posloužit těm, kteří stále roušky nemají,“ vyzvala starostka.

V Otrokovicích stále platí, že imobilní občané nebo senioři nad 65 let mohou zatelefonovat na radnici a některý z dobrovolníků jim roušku přinese až domů. Tato služba je seniory využívána. Na rozvozu roušek se podílí jak zaměstnanci města, tak otrokovičtí skauti. Všichni pracují ve svém volném čase, za což jim patří opakované díky. „Pokud máte v rodině, v sousedství nebo ve svém blízkém okolí někoho, o kom víte, že stále roušku nemá a třeba kvůli tomu nevychází ven, prosím, zavolejte na toto číslo (725 997 391) a my mu roušku zprostředkujeme,“ řekla Hana Večerková. 

NABÍDKA POMOCI SENIORŮM

Spytihněv

Obec těm, kteří nemají možnost pomoci od rodiny či známých, nabízí možnost nákupu potravin, léků a hygienických potřeb prostřednictvím pečovatelské služby. Zájemci o tuto službu mají možnost se hlásit na telefonním čísle 770 197 799. 

Tlumačov 

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob a z důvodu zamezení šíření onemocnění COVID-19, doporučuje obec Tlumačov občanům starším 70 let nevycházet po dobu trvání nouzového stavu mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče. 
V případě, že osoby starší sedmdesáti let nemají možnost zajistit si nákupy prostřednictvím svých rodinných příslušníků, nabízí obec Tlumačov po dobu krizové situace pomoc těmto osobám v podobě nákupu a dovozu základních potravin a léků. V případě potřeby nákupu volejte telefonní čísla 577 929 023 nebo 577 444 219.
Občanům připomínáme nezbytnost nošení roušek na veřejnosti. Obec Tlumačov prostřednictvím firem a dobrovolníků zajišťuje výrobu těchto ochranných roušek. Jakmile budou k dispozici, budeme vás o této skutečnosti ihned informovat.

Želechovice nad Dřevnicí

Dle nařízení vlády ze dne 16. března 2020 se doporučuje osobám starším 70 let nevycházet po dobu trvání nouzového stavu mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče. Obecní úřad Želechovice nad Dřevnicí nabízí osamělým želechovickým seniorům v nouzi starším 70 let nákup potravin a léků. V případě zájmu volejte na telefonní číslo 775 569 118 v době od 8 do 16 hodin.

Lípa u Zlína 

Lidé v karanténě, i ti kteří nemají možnost si na nákup zajít osobně, mohou využít služeb našich hasičů, kteří zajišťují dobrovolnou pomoc s nákupy, případně vyzvednutím léků apod. Kontaktujte OÚ Lípa na číslech 607 080 818, 577 901786. 

JAK NAKLÁDAT S ODPADEM

Domácnosti s osobami v karanténě či prokázaným onemocněním by neměly třídit odpad, ten navíc musí i do směsného kontejneru řádně zabezpečit proti potenciálnímu šíření nákazy kontaktem s odpadky. Speciální postup vyžaduje i likvidace ochranných pomůcek, a to od všech občanů, varuje Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Aby bylo možné udržet základní občanské služby jako svoz a likvidace odpadů, je potřeba chránit popeláře před kontaktem s nákazou. Běžný domácí odpad, který nepočká, musíte zabezpečit a až poté odložit do černé popelnice nebo kontejneru, odpady na sběrný dvůr ale odvezte až po ukončení mimořádných opatření. Pro domácnosti v karanténě také platí, že v době koronavirové pandemie nesmí třídit odpad do barevných kontejnerů.

Jak při likvidaci odpadů přesně postupovat radí leták MŽP. Ten seznamuje s doporučeními SZÚ pro domácnosti, ve kterých se vyskytují osoby v povinně nařízené karanténě nebo osoby s prokázaným onemocněním COVID-19, ale také pro všechny, kteří se při nezbytném pohybu venku chrání ochrannými pomůckami, jako jsou roušky a rukavice. Upřesňuje také možnosti likvidace odpadu pro obce, které by se ocitly v plošné karanténě.

Více než obvykle je teď důležitá i základní poučka pro manipulaci s odpadky - řádně si umyjte ruce. A teď nejen po odnosu odpadků, ale i před ním.

DOPRAVA 

OD 30. 3. 2020

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude ve veřejné dopravě s platností od pondělí 30. 3. 2020 do odvolání na všech autobusových regionálních linkách zajišťovaných Zlínským krajem znovu zaveden provoz podle jízdních řádů, které platí o letních prázdninách.

„Opětovně tak budou zajištěny i autobusové spoje, které v ranních a večerních hodinách využívají cestující pro cestu do práce a z práce,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy. V platnosti však zůstává omezení dálkových spojů. Vybrané dálkové spoje jedoucí do Brna budou zkráceny do Vyškova, ostatní spoje do Brna a Ostravy budou včetně víkendu zrušeny.

V železniční dopravě zůstávají v platnosti krizové jízdní řády platné od 24. 3. 2020.

Změny ve vyhledávačích spojení, např. IDOS, se projeví nejpozději 30. 3. 2020.

Nové jízdní řády s platností od 30. 3. 2020 budou nejpozději od soboty 28. 3. 2020 dostupné také na webovém portálu ID ZK, který spravuje společnost KOVED, viz https://www.id-zk.cz/jizdni-rady

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku