Obě studie v úterý publikoval odborný časopis ScienceV jedné z nich vědci z celého světa použili mapovací nástroje a zprávy ze sociálních médií k provedení prostorové a environmentální analýzy. Naznačují, že ačkoli „přesné okolnosti zůstávají nejasné“, virus byl pravděpodobně přítomen v živých zvířatech prodávaných na trhu Huanan koncem roku 2019. Zvířata byla držena blízko sebe a mohla si snadno vyměňovat zárodky. Studie však neříká, která zvířata mohla být nemocná.

Vědci určili, že nejranější případy covidu-19 byly mezi prodejci na trhu, kteří tato živá zvířata prodávali, nebo lidmi, kteří tam nakupovali. Domnívají se, že ve zvířatech kolovaly dva samostatné viry, které se posléze přenesly na lidi.

Očkování máte za sebou dříve, než se nadějete
Arzenál pro další vlnu covidu: Šest vakcín a léky, které pomáhaly i s artritidou

„Všech osm případů koronaviru zjištěných před 20. prosincem pocházelo ze západní části trhu, kde se prodávaly i savčí druhy,“ uvádí studie. Jeden z jejích autorů, vedoucí katedry ekologie a evoluční biologie na Arizonské univerzitě Michael Worobey, dále řekl CNN, že jednoznačný vzorec, který vyplynul z mapování těchto případů, byl velmi jasný. „Vědci také zmapovali nejranější případy, které neměly žádnou souvislost s trhem. Tito lidé však žili nebo pracovali v těsné blízkosti trhu,“ poznamenal vědec.

„To svědčí o tom, že virus se začal šířit u lidí, kteří pracovali na trhu, ale pak se spustilo šíření do okolní místní komunity, protože prodejci chodili do místních obchodů a nakazili lidi, kteří v těchto obchodech pracovali,“ dodal Worobey.

Molekulární přístup

Druhá studie zase využívá molekulární přístup a jejím cílem bylo určit, kdy první infekce koronavirem přešla ze zvířat na lidi.

Nejstarší verze koronaviru podle tohoto výzkumu pravděpodobně přišla v různých formách, které vědci nazývají A a B. Tyto linie byly výsledkem nejméně dvou případů přenosu mezi druhy na člověka.

Vědci předpokládají, že k prvnímu přenosu ze zvířat na člověka došlo pravděpodobně kolem 18. listopadu 2019 a pocházel z linie B. Typ linie B nalezli pouze u lidí, kteří měli přímé spojení s trhem Huanan.

Linie A byla podle autorů na člověka přenesena ze zvířete během několika dnů či týdnů po nákaze z linie B. Nalezli ji ve vzorcích od lidí, kteří žili nebo se zdržovali v blízkosti trhu.

Zoonózy jsou infekce přirozeně přenosné mezi zvířaty a lidmi. Dnes mezi ně můžeme řadit více než 500 patogenů: virus chřipky, bakterie, plísně, parazity a další. 

Patogeny se ale stále vyvíjejí a vznikají nové mutace, které způsobují, že nemoci dříve pouze zvířecí začnou být přenosné i na člověka, anebo nemoci dříve přenosné ze zvířat na lidi začnou být přenosné i z člověka na člověka. Jejich klasifikace je tak ztížená a je několik infekcí, o kterých se vedou spory, zda zoonózami jsou, nebo ne. 

„Tato zjištění naznačují, že je nepravděpodobné, že by SARS-CoV-2 široce cirkuloval mezi lidmi před listopadem 2019, a vymezují úzké okno mezi okamžikem, kdy SARS-CoV-2 poprvé přeskočil na člověka, a okamžikem, kdy jsme zachytili první případy nákazy koronavirem. Stejně jako u jiných koronavirů byl výskyt SARS-CoV-2 pravděpodobně výsledkem více zoonotických událostí,“ uvádí studie.

„Pravděpodobnost, že by se takový virus objevil v důsledku dvou různých událostí, je nízká,“ konstatoval spoluautor studie a profesor medicíny na Kalifornské univerzitě v San Diegu Joel Wertheim.

Vzápětí však dodal: „Uvědomuji si, že to zní, jako bych právě řekl, že k události, která se stane jednou za generaci, došlo dvakrát v krátkém časovém sledu. Podle všech podmínek, které jsme detailně prozkoumali, to ale skutečně vypadá, že se zde odehrálo vícenásobné zavlečení viru na člověka.“

Mnoho dalších hrozeb pro lidské zdraví

I když další teorie nejsou zatím úplně vyvráceny, současné výsledky vědeckého bádání tedy zřetelně ukazují na trh Huanan. „Není pravděpodobné, že by se tento virus dostal do těla jiným způsobem než prostřednictvím obchodu s volně žijícími zvířaty,“ uvedl Worobey. Vědci nyní doufají, že i kvůli snížení pravděpodobnosti budoucích pandemií se jim podaří přesně určit, které zvíře se mohlo nakazit jako první a jak.

„Suroviny pro zoonotický virus s pandemickým potenciálem stále číhají ve volné přírodě,“ upozornil Wertheim. Podle něj musí svět mnohem lépe provádět dohled a monitorování zvířat a dalších potenciálních hrozeb pro lidské zdraví.

Zdroj: Youtube

Teorie úniku z laboratoře

Během posledních dvou let se pátrání po původu smrtící pandemie změnilo z vědeckého zkoumání v jedovatý politický spor. Jedním z předmětů ostré mezinárodní hry obviňování, především mezi politiky v USA a Číně, byla teorie, že virus mohl uniknout z laboratoře Wu-chanského virologického institutu.

Tato hypotéza však podle profesora Stuarta Neila z Kings College do dnešních informací, které o onemocnění víme, nezapadá. „Nyní jsme si na základě útržkovitých důkazů, které máme k dispozici, opravdu velmi jistí, že se jednalo o přenos, ke kterému došlo na trhu," řekl britské BBC.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích
Svět v následujících pěti letech? Vědci nastínili možné pandemické scénáře

Mnozí vědci se shodují, že přeplněné trhy s živými zvířaty jsou ideálním místem pro přenos nových nemocí ze zvířat. A samostatná studie ukázala, že během osmnácti měsíců do začátku pandemie se na trzích ve Wu-chanu prodalo téměř padesát tisíc zvířat, z toho 38 různých druhů.

„Pandemie byla s velkou pravděpodobností důsledkem nezdravé, kruté a nehygienické praxe, před kterou svět mnohokrát čínské úřady varoval,“ tvrdí profesor Neil.