V malé italské rodinné firmě šijí boty, které tu ještě nebyly. Zakladatelem značky inovativní a udržitelné obuvi Nat-2 je německý obuvník šesté generace Sebastian Thies, jehož rodinný odkaz sahá až do roku1856.

Ve své obuvnické praxi se soustředí především na skloubení klasické obuvi s futuristickým designem a jako základní materiál nepoužívá ani kůži, ani textilii, nýbrž houby, které rostou v lese a další netradiční materiály.

Udržitelné tenisky z houbové kůže

Tenisky, které firma vyrábí, jsou výsledkem spolupráce značky Nat-2, jež patří v obuvnictví mezi německou špičku, a společnosti Zvnder, která vyrábí doplňky na bázi houbové kůže. Boty z udržitelného materiálu jsou z vnější části tvořeny „houbovou kůží“, froté z ekologické bavlny a z části obsahují i recyklované jednorázové PET láhve. Podešev tvoří korek a stélka je pryžová.

close Houbová obuv z dílny Sebastiana Thiese info Zdroj: Se svolením Nat zoom_in Houbová obuv z dílny Sebastiana Thiese

Nalezení a zpracování houby

Chorošovitou houbu Fomes Fomentarius (Troudnatec kopytovitý), která se řadí mezi víceleté nejedlé dřevokazné houby je však velice těžké získat. Vyskytuje se většinou na slabých či odumírajících břízách a bucích.

„Proces výroby je velice nákladný. Nejprve je nalezena houba, která je následně velice šetrně a certifikovaně ručně sklizena. Následně se ručně zpracovává, aby byla připravena k použití,“ vysvětluje zakladatel značky Sebastian Thies.

„Tento proces je skutečně vysoce pracný a vyžaduje rok vývoje po pečlivém ručním sběru hub.“

Od semiše nerozeznatelné

Houbová kůže, na jejímž vývoji se podílela Nina Fabert a Sebastian Thies, je velice příjemný a měkký materiál podobný semiši.

„Jedná se o organický, veganský a bezlepkový materiál, který je rovněž bez chemikálií. Houba je také antibakteriální a antiseptická,“ vysvětluje zakladatel značky, který k výrobě používá rovněž cukrovou třtinu, korek a další recyklované materiály.

„Boty nejsou voděodolné a nedají se prát. Před nošením doporučujeme opravdu dobrou impregnaci,“ zdůrazňuje obuvník.

Je libo boty ze skla či kamenů?

„Naše obuv je ručně vyráběna velice složitými postupy v naší dílně v Itálii. Neustále ale vyvíjíme houbový materiál, navrhujeme nové modely a zapojujeme i další vysoce kvalitní inovativní materiály jako froté z ekobavlny, mikrovlákno, korek, ale také skutečné kameny, dřevo, řasy, mléko, nebo dokonce krev,“ prozrazuje průkopník netradičních materiálů Sebastian Thies.

Postup výroby je však u všech materiálů velice náročný a nákladný.

„Například dřevo se nanáší na organickou bavlnu tak, že se materiál ohýbá a stává se měkkým a pružným jako jemná kůže nappa. Pocit je velmi hladký a jemný, ale i přesto můžete cítit dřevo a vidět přirozenou strukturu stromu,“ vysvětluje proces výroby obuvník. A podobné je to u všech materiálů.

close K výrobě bot používá firma i kameny info Zdroj: Se svolením Nat zoom_in K výrobě bot používá firma i kameny

Na kolik boty přijdou

Cena bot z recyklovatelných udržitelných materiálů se pohybuje na velmi široké škále. Záleží na způsobu zpracování, ale hlavně také na použitém materiálu. Nejlevnější boty z dílny Sebastiana Thiese vás v přepočtu přijdou zhruba na 2 500 korun, ty nejdražší na 12 500.

Více informací o inovativní značce najdete ZDE.