Něco mezi čtvrtinou až třetinou. Takovou část života prospí běžný člověk. Může tak hodně záležet na tom, v jaké poloze to nejčastěji bude. Na boku, na zádech, či na břiše? Je to poměrně hodně individuální a pro každého se hodí něco jiného.
Jaká je nejlepší poloha při spaní:
„Spaní na boku preferuje nejen šedesát procent dospělých, ale také je považováno za jednu z nejzdravějších spánkových poloh. Spaní na boku nabízí mnoho výhod, od lepšího postavení páteře, snížení rizika chrápání, pálení žáhy či bolesti zad,“ uvedl web společnosti specializující se na spánek s názvem Sleep Foundation, který prostudoval různá vědecká zjištění.
Spaní na boku přináší podle webu hodně zdravotních pozitiv. Jde například o úlevu od bolesti zad, které se dočkají ti, co doposud rádi spali na břiše. Při této poloze se totiž během spánku může zvýšit tlak právě na páteř.
Na boku se snižuje i riziko, že budete chrápat. Chrápání je totiž mnohem častější při ležení na zádech. Při spaní na boku prý lépe funguje trávící systém a pozitivní vliv má i na mozek.
V jaké poloze nejčastěji spíte? Hlasujte v anketě pod článkem.
„Vědci totiž zjistili, že během spánku na boku dokáže mozek odstranit až o 25 procent více toxinů, než v jiných polohách. Právě přemíra toxinů pak může v konečném důsledku vést k Alzheimerově chorobě,“ doplnil k tématu specializovaný web Sleep Advisor.
Velké doporučení spaní na boku je také u kardiaků, jelikož spaní na zádech zvyšuje tlak na plíce.
O výhodnosti spaní na boku pak není pochyb u těhotných. „Spaní na zádech je totiž v některých studiích spojeno se zvýšeným rizikem přenášení plodu,“ uvedl web společnosti Sleep Foundation.
Levý nebo raději pravý bok?
Nastává však otázka, který bok si vybrat. I v tomto případě existují doporučení vědců.
Spaní nalevo se doporučuje právě během těhotenství. „Umožňuje to lepší průtok krve mezi srdcem, plodem, dělohou a ledvinami,“ uvedl web Sleep Foundation.
Dále se má takto spát při pálení žáhy, jelikož podle studií lidé trpící tímto neduhem pociťují jistou úlevu. Má to souvislost s umístěním žaludku, který má většina lidí na levé straně. Jeho obsah se tak s pomocí gravitace nemá tendenci přelévat doprava.
Spaní napravo je zase vhodné pro kardiaky, jelikož spánek na levé straně jim může způsobit nepohodlí. Boční spaní však může způsobit nebo zhoršit bolest ramen, jelikož je vždy jedno tlačeno k matraci.
Co můžete prožít ve spánku? Tady je pět nejdivnějších projevů:
Nechcete mít vrásky? Spěte na zádech
A spaní na zádech? Kromě nevýhod, které hovoří ve prospěch spaní na boku, má spaní s obličejem vzhůru řadu pozitiv. „Spánek na boku s obličejem zatlačeným do polštáře může stlačit a namáhat pokožku, což vede k vráskám. Ležení na zádech toto riziko eliminuje,“ uvedl web Sleep Foundation.
„Poloha na zádech rovněž rovnoměrně rozkládá váhu po celé délce těla, minimalizuje tlakové body a pomáhá zajistit správné vyrovnání hlavy, krku a páteře,“ informovala na svém webu americká klinika UC San Diego Health, která se specializuje na zdravý spánek a potíže s nespavostí.
Podobně se vyjadřuje i český specializovaný web Rehabilitace.info. „Spánek na zádech nabízí nejvíce zdravotních výhod. Chrání páteř a může také pomoci zmírnit bolesti kyčlí a kolen. Využívá gravitaci k udržení těla v rovnoměrné poloze nad páteří. To může pomoci snížit jakýkoli zbytečný tlak na záda nebo klouby. Polštář položený pod kolena může ještě pomoci podpořit přirozené zakřivení zad,“ uvedl web.
Meditace pro klidný spánek:
Nejméně pozitiv pak lze najít na spánku na břiše. Spáči při této poloze riskují například potíže se zrakem. „Tato poloha způsobuje výrazně vyšší nárůst nitroočního tlaku ve srovnání se spánkem na boku, což může vést k zelenému zákalu, optické neuropatii a dalším problémům se zrakem,“ uvedl například web IFL Science.
Jak dlouho se vlastně spí?
Podle několik let starých průzkumů asi čtyři pětiny dospělých lidí spí každou noc méně než 7 hodin a 30 procent z nich dokonce méně než 6 hodin. Celkem šedesát procent má problém dobře usínat nebo nerušeně spát a čtvrtina párů má zejména kvůli chrápání oddělené ložnice. Globální výdaje na problémy spojené s poruchami spánku se ročně pohybují v řádu 100 miliard amerických dolarů.
Více se můžete dočíst v dalším článku věnovanému spánku s názvem Vojenská metoda na rychlé usnutí? Slibuje mimořádné výsledky a funguje i v sedě.