Fotogalerie, videa, audia a další materiály o volbách naleznete ZDE.

Lídr vítězné sociální demokracie Stanislav Mišák zatím nechává otázku, s kým půjde jeho strana do koalice, otevřenou. „Zatím jsem nikoho nekontaktoval, a to ani neformálně. Probereme to napřed v klidu s kolegy ve straně,“ řekl v neděli Mišák.

Ode dneška bude jednat se všemi, a to v pořadí podle dosažených volebních výsledků. „Nebudeme z toho dělat ještě žádné závěry, spíše se seznámíme vzájemně s našimi představami a podiskutujeme si,“ poznamenal lídr ČSSD.

Připomněl, že jeho partner či partneři by však museli kývnout na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Pokud jde o složení budoucí rady, nechtěl být Mišák včera ještě příliš konkrétní. „To je zatím předčasné, o všem se bude teprve jednat. Rádi bychom však spravovali zdravotnictví, dopravu a strategický rozvoj,“ vyjmenoval Mišák.

Křehká koalice s převahou pouhého jednoho hlasu by vznikla v případě smlouvy mezi ČSSD a KSČM. „Samozřejmě by nás to potěšilo, záleží to ale na sociální demokracii,“ sdělil krajský lídr KSČM Ivan Mařák. Zatím mezi jeho stranou a sociálními demokraty prý žádný kontakt není. Pokud by se obě strany domluvily, a někdo z komunistů by byl v krajské radě, vyhovovala by Mařákovi správa životního prostředí.

„Byly by možné různé alternativy. Jako lesáka a ekologa by mě osobně zajímalo právě životní prostředí,“ dodal komunista.

Zatím nejsou ve spojení s vítězem voleb či jinými stranami ani občanští demokraté. „Rozběhne se to až v příštím týdnu, je to plně na vítězi voleb,“ poznamenal lídr ODS Libor Lukáš. Napřed se podle něj uvidí, koho ČSSD osloví a zda dospějí k nějaké dohodě. O tom, jaké radní by mohli případně mít občanští demokraté, odmítl spekulovat.

Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj by šli do koalice s ČSSD, pokud je osloví, ale za určitých podmínek. „Stále však platí, že bychom nešli do koalice podpořené komunisty a do velké koalice ČSSD s ODS. To by byl podvod na voličích,“ sdělil lídr Petr Gazdík. Jako ideální se mu jeví trojkoalice ČSSD, KDU-ČSL a Starostové. „Byla by podle mě nejlepší z hlediska počtu mandátů i fungování,“ objasnil. V opačném případě by prý raději byli konstruktivní opozicí.

Poznamenal, že oficiální jednání s žádnou stranou zatím Starostové nevedli. „Pouze neformálně jsem se sešel s lidoveckým lídrem panem Ondrušem a společně jsem probírali pocity z volebních výsledků. Matematicky jsme probírali možné koalice, ale vyjádřit se musí vítěz. Potom budeme teprve jednat,“ dodal.

Lidovci kromě spolupráce se Starosty a nezávislými nevylučují ani ochotu jít do velké koalice. „Pro nás však není žádná varianta ideální, ani jednu nyní nepreferujeme. Uvidíme, co přinesou konkrétní vyjednávání,“ uvedl lídr Jindřich Ondruš. Potvrdil, že neformálně již osloven byl, debata se však prý pohybovala zatím pouze v rovině představ.