V kraji také může vzniknout velká koalice za účasti ODS a ČSSD a to i přesto, že by se tím sociální demokraté postavili proti vůli vedení strany včetně jejího předsedy.

Nejsilnější opoziční strana si totiž vymezila takzvané programové minimum, na něž musejí případní koaliční partneři bez výjimky přistoupit. Jednou z podmínek je hradit za pacienty poplatky v krajských nemocnicích.

To však místní ODS vylučuje. A krajský lídr ČSSD Stanislav Mišák připustil, že i přesto by koalice s občanskými demokraty mohla vzniknout.

„My půjdeme do koalice s těmi, se kterými budeme moci co nejvíce realizovat náš volební program a kdo bude akceptovat naše priority,“ řekl Deníku Mišák.

Spolupráci s ODS nevyloučil.

„Není jisté, že si krajští občanští demokraté budou stát za svým stanoviskem i po volbách,“ míní Mišák.

Nevyloučil však, že by do koalice šla ČSSD ve Zlínském kraji s ODS právě i při zachování jejího současného postoje.

Hejtman: ČSSD nemá v kraji program

Ten je zcela jasný: „Otázka poplatků je úlohou národních reprezentací, my se do toho pouštět nebudeme. ČSSD zřejmě nemá na regionální úrovni program, tak se snaží voliče zaujmout celostátním,“ řekl hejtman a jednička kandidátky ODS Libor Lukáš.

„Považuji takové vyjádření za nezodpovědné a fakticky nemožné,“ prohlásil hejtman.

Svůj postoj Mišák příliš neobjasnil ani při páteční předvolební diskusi, když řekl, že ČSSD má priority, na nichž bude trvat, nicméně koalici s ODS opět nevylouči.

To, že je požadavek programového minima závazný pro všechny regiony, potvrdil i šéf ČSSD Jiří Paroubek. „Výroky lídra Mišáka komentovat nebudu. Předpokládám, že se prohlášení budou držet všichni,“ řekl Deníku.

Gazdík: do velké kollice bychom nešli

Účast v případné velké koalici je nepředstavitelná i pro některé další volební uskupení. Starostové a Nezávislí pro Zlínský kraj by podle jejich lídra Petra Gazdíka do koalice složené z ČSSD a ODS nešli.

„Toto spojení považujeme za podvod na voličích. Volby tím ztrácejí celý smysl. Mohli bychom v tom případě dělat osvětu s názvem Běžte k volbám, volte, koho chcete, a oni se pak domluví,“ objasnil Gazdík.

„Než bychom šli do velké koalice, raději budeme v opozici,“ zdůraznil.

Do svazku ČSSD a ODS by se nepřidali ani komunisté, pro něž je vyloučená spolupráce s největší pravicovou stranou.

„Nepřichází to v úvahu. ODS je klasická pravicová strana, která má ideový i volební program naprosto odlišný od našeho. Tam nejsou možné žádné kompromisy,“ vysvětlil. Dodal, že nejbližší jsou komunistům svými záměry sociální demokraté. „Uvidíme také, zda by potenciálním partnerem byli Starostové a nezávislí či Strana zelených. Záleželo by na možnosti sladit programy,“ podotkl Mařák.

KSČM se vůbec v tuto chvíli zdá být nejméně žádanou koaliční nevěstou. Do rady s ní kromě ODS a uskupení Starostové a Nezávislí pro Zlínský kraj nechce zasednout ani KDU-ČSL a Koalice nestraníků.

„KSČM je stranou, která se ani po osmnácti letech nedokázala stát legitimní součástí politického systému,“ vysvětlil kandidát Koalice nestraníků na hejtmana Tomáš Zatloukal. Jiné koaliční partnery europoslanec nevylučuje.

Lidovci: S komunisty ne

Podobný postoj zaujali i lidovci.

„Preferujeme hlavně vlastní úspěch a nešli bychom do koalice podporované komunisty. Jinak, když se dívám na skladbu různých kandidátek, je na nich hodně lidí, s nimiž se dá podle mě spolupracovat,“ poznamenal lídr KDU-ČSL Jindřich Ondruš.

Opačný postoj v tuto chvíli kromě ČSSD zaujímá také Strana zelených, která spolupráci s komunisty nevyloučila.

„Jestliže KSČM oficiálně existuje v parlamentu a kandiduje v krajské politice, tak bych nevylučoval, že by měla vést i určitou zodpovědnost za politické dění,“ míní lídr Zelených Libor Nováček.

Marie Šidlová, Aleš Měřička