„Reálně vidím jejich zrušení tak od začátku příštího roku, což by bylo snadné i pro účetnictví. Ztrátu bude nemocnicím kraj nahrazovat ze svého rozpočtu,“ uvedl lídr krajské kandidátky ČSSD a předpokládaný budoucí hejtman Stanislav Mišák.

Konkrétně se jedná o krajská zdravotnická zařízení ve všech čtyřech okresních městech

„Najdeme způsob, jak ušetřit. Například více zatlačíme na zdravotní pojišťovny a odpadne také řada nákladů spojená s vybíráním poplatků,“ vysvětlil Mišák.

Problémů se zrušením poplatků jen u jednoho typu lékařských zařízení se nebojí. Věří totiž, poplatky budou brzy zrušeny celoplošně v celé republice.

Včera ještě nechtěl specifikovat, zda od poplatků budou v krajských nemocnicích osvobozeni pacienti ve všech případech, tedy při hospitalizaci, vyšetření v ambulanci, návštěvě pohotovosti či za recept v nemocniční lékárně. „Musíme lépe nastudovat situaci v nemocnicích, v jejichž vedení jsme neměli žádné zástupce,“ uvedl Mišák.

Určitě prý chce, aby přenesení plateb na kraj bylo součástí smlouvy s partnery v budoucí koalici, která kraj povede. „Je to naše priorita, kterou chceme prosadit do programového prohlášení nové rady,“ podotkl Mišák.

Souhlas se zrušením poplatků se tak zdá být v nynější situaci největší podmínkou pro vstup do krajské koalice. „O poplatcích v nemocnicích, stejně jako o jiných daních a poplatcích, rozhoduje parlament, ne kraj,“ reagoval lídr ODS Libor Lukáš. Tato strana ve svém předvolebním programu s něčím takovým nepočítala. Stejně jako lidovci.

„Nepovažuji za důležité vyjadřovat se k tomu před prvním jednáním a něco vyvracet či tuplovat. Náš program platí,“ řekl Jindřich Ondruš, který do voleb vedl lidovce.

Naopak uskupení Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj podle jejich lídra Petra Gazdíka proti plánu ČSSD nic nenamítá. „Na nedělní schůzce naší strany se objevily názory, že pokud to chce tolik voličů, nebudeme tou jedinou hrází, přes kterou by to nepřešlo,“ podotkl.

Podobný postoj mají i komunisté. „Musí ovšem být jasně řečeno, odkud se platby za pacienty vezmou, a zda nebudou tyto peníze chybět někde jinde,“ prohlásila krajská komunistická jednička Ivan Mařák.

Že jsou u některých lídrů kladné reakce, Stanislava Mišáka potěšilo. „Pokud už teď vysílají takovéto signály, určitě to může usnadnit jednání o případné společné koalici,“ komentoval Mišák.

Jaká je vlastně výše vybraných poplatků v krajských nemocnicích? Jen za první pololetí se podle informací odboru sociálních věcí a zdravotnictví krajského úřadu vybralo bezmála 34 milionů korun. „Celkový předpoklad výběru poplatků v krajských nemocnicích v tomto roce je po zrušení poplatků pro novorozence asi 66 milionů,“ uvedl vedoucí odboru Vladimír Zejdl.

Jedním z důvodů zavádění poplatků bylo odradit pacienty, kteří nemají závažný problém, a přesto lékařské péče využívají.

Počet pacientů se snížil například na pohotovosti pro dospělé ve zlínské Baťově nemocnici.

„Po zavedení poplatků tam došlo k úbytku pacientů o padesát procent. Je ale otázka, jaký byl důvody, a zda tak o sebe pacienti méně nedbali. U lůžkové části nesledujeme počet pacientů, ale objem lékařské péče. Ta se například v srpnu ve srovnání s předchozím rokem držela na 101 procentech,“ řekl k tomu ředitel nemocnice Zdeněk Mikel.

Předseda zlínského okresního sdružení České lékařské komory Lubomír Nečas se hrazení poplatků za pacienty krajem obává.

„Vyvolá to chaos, protože nemocnice vybírá i poplatky v ambulancích, pacienti tam by neplatili, ale jinde ano. Byla by to jakási diskriminace jedněch oproti druhým a je možné, že pacienti by se tak snažili být v péči jen ambulancí a lůžkových částí krajských nemocnic. Nedá se vyloučit, že by to někdo považoval i za nekalou soutěž, některé ordinace by mohly nemocnice napadnout soudně,“ míní Nečas.

Názory na zrušení poplatků i zda se plán ČSSD stane skutečností, se mezi občany různí.

„Jestli to zruší nevím, myslím, že to byl jen předvolební tah, jsem pro nějaký poplatek, ale ne třeba pro důchodce či maminky s dětmi,“ myslí si například pětačtyřicetiletý Pavel Úředníček ze Zlína.

„Chtěla bych to zrušit, celý život platím daně a pojištění jako spořádaný občan. Pokud to slíbili, myslím, že vědí, z čeho to budou financovat,“ míní zase osmapadesátiletá Libuše Vaňharová ze Zlína-Velíkové.

Podobně přemítá i další žena. „Byla jsem nemocná po dvaceti letech a platila jsem moc peněz, věřím, že to půjde,“ poznamenala Danuše Strachotová.

Opačný názor má šestatřicetiletý Jan Koňařík ze Zlína. „Myslím, že poplatky v nemocnicích nezruší a nevadí mi to. Investici třicet korun do svého zdraví za jednu návštěvu u lékaře považuji za rozumnou,“ uvedl šestatřicetiletý Jan Koňařík ze Zlína.

„Nestarám se o to, myslím, že to nezruší, ale bylo by to dobře,“ sdělila devatenáctiletá Aneta Miklová ze Zlína.

„Zrušení by mi vyhovovalo, bylo by to lepší. Mohly to být ale jen předvolební sliby, tak uvidíme,“ řekl zase třiatřicetiletý Luděk Jašík z Rackové.