Vybrali tak jednu ze tří variant: dvojkoalici se Starosty , trojkoalici s ODS a KDU-ČSL či spojení s KDU-ČSL a Starosty.

Sociální demokraté se včera seznámili s texty přejednaných smluv se stranami, které pro utvoření koalice připadaly v úvahu.

„Jelikož došlo k zásahu v nich i v programových tezích, věc stále nemůžeme uzavřít,“ přiblížil lídr v kraji vítězné sociální demokracie Stanislav Mišák.

K novým změnám se totiž musí vyjádřit vybraný koaliční partner či partneři.

„Sdělí nám, zda partnerství za těchto podmínek berou či ne,“ dodal lídr. O jaké konkrétní změny se jedná, však prozradit nechtěl. „V kompetencích rady a zastoupení ve výborech,“ odpověděl na přímý dotaz.

Když smlouvu nepodepíše favorit, šanci dostanou druzí

ČSSD má stanovený postup , komu upravené smlouvy předloží jako prvnímu a které další strany budou následovat v případě, že se s favoritem nedohodnou.

„Pokud na naše podmínky nepřistoupí jeden partner, oslovíme dalšího. Když se nedohodneme ani s tím, budou následovat další jednání,“ sdělil Mišák s tím, že v neděli by povolební vyjednávání už rád uzavřel a podepsal s budoucími partnery v krajské radě smlouvu.

Připomněl, že mezi základní podmínky ČSSD platí hradit poplatky za občany v krajských nemocnicích, než budou případně plošně zrušeny, převést nemocnice na neziskové organizace a neprivatizovat sociální služby. Sociální demokraté kromě toho chtějí pět křesel v devítičlenné krajské radě.

ČSSD, která přesvědčivě vyhrála krajské volby ve Zlínském kraji, získala od voličů 35 procent. Na druhém místě skončili občanští demokraté s téměř dvaadvaceti procenty. KDU-ČSL získala 13 procent, 11 procent potom komunisté. Do zastupitelstva se dostali také Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj s desíti procenty hlasů voličů.

Ani v pátek 7. října se veřejnost nedozvěděla, s kým ČSSD utvoří na další čtyři roky krajskou koalici. V úvahu po sérii povolebních vyjednávání tak stále připadají tři varianty: ČSSD + Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj nebo ČSSD + ODS + KDU-ČSL či ČSSD + KDU-ČSL + Starostové. Diskuse na téma Spojenectví ČSSD je stále otevřena, stejně jako možnost hlasování v anketě. Diskutujte a hlasujte, váš názor nás zajímá!