Jednání stále pokračují

Budoucí hejtman už v neděli večer svolal jednání zastupitelů, kteří měli nabídku Starostů posoudit.

„V pondělí budeme ještě jednat do pozdních hodin a rádi bychom věc definitivně uzavřeli. Do té doby se zdržím jakýchkoliv komentářů,“ sdělil v pondělí ráno Mišák.

Lidovecký lídr Jindřich Ondruš však v pondělí v 15.30 hodin sdělil, že na 20 hodin jsou pozváni zástupci KDU-ČSL na schůzku s ČSSD a ODS.

„Šance na vytvoření velké koalice tudíž stále jsou. Ani po včerejším jednání nás totiž sociální demokraté neinformovali, že bychom vypadlI ze hry,“ uvedl Ondruš. Večerní jednání potvrdil také lídr ODS Libor Lukáš. Zda se bude týkat už podpisů trojkoaliční smlouvy, nedokázal zatím odhadovat.

„Neodvažuji se předvídat, jak jednání dopadne,“ sdělil Lukáš. Se zněním předložené koaliční smlouvy už obě strany včera souhlasily.

Velká koalice?

Podle dostupných zdrojů se i podruhé klub zastupitelů ČSSD rozhodl pro velkou koalici. Mluví pro ni také fakt, že ještě v 15 hodin nebyli Starostové kontaktováni jejím lídrem Stanislavem Mišákem, zda a kdy se setkají právě s nimi.

„Každopádně jsme ČSSD připravili do návrhu smlouvy podpisy všech pěti našich zastupitelů, jak to lídr pan Mišák vyžadoval, že souhlasí s ponecháním ČSSD všech křesel v radě,“ sdělil Gazdík.

Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj se k učinění tak velkorysé nabídky rozhodli proto, aby zabránili vzniku velké koalice.

„Naše nabídka je výrazně lepší,“ tvrdí lídr Petr Gazdík. „Pokud ji nepřijmou, bude to podvod na voličích a velmi podivný krok,“ prohlásil Gazdík.

Ani místní sociální demokraté nemají na podobu koalice jednoznačný názor. Někteří spolupráci s ODS jednoznačně odsuzují.

„Jestliže všechny kraje naplňují podmínku nespolupracovat s ODS, je hanba, že zdejší ČSSD se stále přetahuje o výsledek,“ řekl jeden z členů strany Miloslav Štěrba. Podle něj by bylo vhodnější spolupracovat s kterýmkoliv z ostatních uskupení v krajském zastupitelstvu.

Zasáhl i Paroubek

Proti vytváření koalic s ODS se v sobotu už poněkolikáté ostře postavil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. A do koaličního vyjednávání se zřejmě rozhodl zasáhnout i ve Zlínském kraji. V neděli se totiž v Otrokovicích sešel se Stanislavem Mišákem.

„Pana předsedu jsem informoval o svolání klubu zastupitelů a také s tím, o jakém postupu při tvorbě koalice rozhodli sociální demokraté při tajném hlasování,“ řekl Mišák. Odmítl, že by Paroubek byl rozezlen na zdejší zástupce ČSSD, kteří stále uvažují o možnosti spolupráce s ODS.

„Sešli jsme se jako dva přátelé, kteří mají určitou zodpovědnost a respektují své názory. Vzájemně jsme si naslouchali, kdy jsme zvažovali pro, proti a proč. Jednalo se o informativní schůzku,“ dodal Mišák. Předseda Paroubek vzkázal prostřednictvím své mluvčí Květy Kočové, že se zatím nechce k ničemu vyjadřovat.

Návštěva šéfa strany byla zřejmě ale velmi nečekaná, nevěděli o ní ani někteří z vrcholných představitelů zlínské ČSSD.

„Zřejmě to byla velmi rychlá záležitost,“ míní senátorka Alena Gajdůšková.

ČSSD, která přesvědčivě vyhrála krajské volby ve Zlínském kraji, získala od voličů 35,4 procenta. Na druhém místě skončili občanští demokraté s téměř dvaadvaceti procenty. KDU-ČSL získala 13,35 procenta, 11,18 procenta potom komunisté. Do zastupitelstva se dostali také Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj s více než desíti procenty hlasů voličů.