Pokračovat budou v příštím týdnu. Jen ve čtvrtek 23. října se ještě koná víceméně formální setkání se čtvrtými komunisty a pátým sdružením Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj.

Která strana či strany se stanou součástí koalice, by se mohlo podle krajského lídra ČSSD Stanislava Mišáka rozhodnout první listopadový týden.

Zatím došlo pouze ke konzultačním setkáním. „Partnerům jsme zopakovali tři podmínky, které byly v předvolebním klání deklarovány a platí. Zrušení poplatků v krajských nemocnicích, jejich převod na neziskové organizace a neprivatizování sociálních služeb. Chceme, aby byly součástí programového prohlášení,“ objasnil budoucí hejtman Mišák. Konkrétnější být však co se týče společných jednání nechtěl. „Je to interní věc, nemohu proto říct nic víc. Bylo by to nekorektní,“ dodal.

Dodal, že včera vyslechnuté představy ODS i KDU-ČSL jeho strana vyhodnotí a seznámí s nimi své stranické kolegy.

„Další jednání se všemi možnými partnery jsou přichystána na příští týden, kde by se měla posunout dál. Ale předpokládám, že se rozhodne o složení budoucí koalice až první týden v listopadu,“ sdělil lídr sociálních demokratů.

Jednání jednoznačně splnilo očekávání zatím současného hejtmana a lídra ODS Libora Lukáše. „Bylo konstruktivní a pro nás v příjemné atmosféře. Seznámili jsme se s výsledky postojů jednotlivých politických stran a testovali názory našich současných a potenciálně i budoucích partnerů. Domluvili jsme se, že se sejdeme znovu příští týden ve čtvrtek,“ potvrdil Lukáš. Záležitosti, jež by mohly přinést v případě společné koalice výraznější komplikace, zatím prý nezaznamenal.

Lidovecký lídr Jindřich Ondruš byl o něco konkrétnější. „Řekli jsme si vzájemně představy. My jsme současně deklarovali, že máme zájem o navázání spolupráce, která byla v minulém volebním období úspěšná. Jsme ochotni jednat o tom, co ČSSD předloží,“ přiblížil Ondruš.

Dodal, že k větším podrobnostem se při jednání strany nedostaly. „Sociální demokraté nyní narýsují možný způsob spolupráce. Nepřekročitelné věci, o nichž by se nedalo hovořit, ale nejsou. Mám pocit, že bychom mohli dojít nějakého přijatelného kompromisu,“ doplnil lídr KDU-ČSL.

ČSSD, která vyhrála s velkým předstihem krajské volby ve Zlínském kraji, získala od voličů 35,4 procenta a tím tak 18 křesel v zastupitelstvu. Na druhém místě skončili občanští demokraté s téměř dvaadvaceti procenty (11 madátů). KDU-ČSL získala 13,35 procenta (6 křesel), 11,18 procenta a 5 mandátů obdrželi komunisté. Do zastupitelstva se dostali také Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj s více10,08 pro­centy hlasů voličů (5 mandátů).