Nemusím se asi ptát, jak jste spokojen se staronovou koalicí ve Zlínském kraji.

Nejde ani o to, že my bychom byli nespokojení. Myslím, že jsou spíše nespokojení voliči. Výsledkem voleb dali jednoznačně najevo, že chtějí v kraji změnu a ta se nestala. Vznikla koalice, kdy si pánové vyměnili své kanceláře a my to považujeme za hrozbu demokratickému systému. Tři strany pravidelně získají více než padesát procent a potom ztrácí smysl chodit k volbám. Lidé příště musí volit někoho jiného, třeba nás.

Jak vidíte budoucnost kraje ve spojení ČSSD, ODS a KDU-ČSL?

Pánové to budou mít mezi sebou velmi těžké. ODS popřela vstupem do koalice s ČSSD svůj volební program. Sociální demokraté trvají na některých věcech, které se neslučují s fungováním ODS. Sám jsem zvědavý, jak tyto věci budou aplikovat do praxe a následně vysvětlovat svým voličům. Kdyby se proti sobě před volbami strany alespoň tak nevymezovaly, kdyby nehlásaly bilboardy 17. říjen je den změny! My jsme se na devadesáti devíti procentech programu s ČSSD shodli.

Co říkáte na argument nového hejtmana, že se obával při skládání koalice spolupracovat se Starosty mimo jiné proto, že by mohli řešit každý spor i přes média?

Je to nesmyslné. V momentě, kdy ČSSD vyhlásila stanovení prioritních stran pro koalici, nevěřili jsme tomu. Hlavně faktu, že s nimi půjdou i lidovci. Ale oni udělají všechno, aby byli u moci znovu. Takže jsme museli být radikální, museli jsme zveřejnit naši nabídku podpory menšinového vlády ČSSD, aby se o ní vědělo. Jinak by mohla být zametena pod stůl

Jaký si myslíte, že budou mít zastupitelé z řad Starostů vliv na dění ve Zlínském kraji?

Budeme v roli opozice, ale důstojné. Nebudeme vyskakovat skrz drobnosti a nesmysly, budeme se snažit i v opozici prosadit náš program. Věříme, že jsou v něm věci dobré pro Zlínský kraj a že alespoň o některých z nich strany v koalici během čtyřletého období přesvědčíme.

Přesto, zastupitelé koaličních stran mají v případě hlasování většinu. Jak se budete snažit nebýt takzvaně do počtu?

Budeme se snažit nebýt do počtu konstruktivními návrhy. Proti nim přece nemohou být ani ostatní strany. I mezi zastupiteli ČSSD, ODS a KDU-ČSL jsou starostové, kteří mají podobné, ne-li stejné zkušenosti jako my. Věříme, že se nám bude dařit je přesvědčit o našich názorech.

Jak jste spokojeni s přiřazením výborů krajského úřadu jednotlivým stranám v zastupitelstvu?

S přiražením výborů spokojení nejsme. Domníváme se, že demokratická opozice, když pominu komunisty, má ovládat kontrolní a finanční výbor. Komunisté získali kontrolní, ale nám finanční nedali. Takže finanční toky si bude kontrolovat sama koalice, a to nepovažujeme za demokratické. Pro transparentnost je finanční výbor důležitější, protože kontrolní nekontroluje hospodaření nebo případné investice.

Prozradíte, jak jste hlasoval v tajné volbě hejtmana?

Ne, to si s dovolením nechám pro sebe.