Volit krajské zastupitelstvo nebo budoucího člena Senátu může osoba starší 18 let, nezbavena svéprávnosti, která se prokáže platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

„Do krajských voleb nelze podle zákona ministerstva vnitra vyřídit voličský průkaz a hlasovat pro stranu či kandidáty jinde, než právě ve svém okrsku. Do senátních je možné s povolenkou volit na území zlínského regionu a části Vsetínska, kam z části obvod spadá,“ přiblížil Tomáš Lang z kanceláře zlínské primátorky.

Za imobilními osobami přijdou na požádání pracovníci komisí s přenosnou urnou.

Každý volič obdrží dvě úřední obálky.

„Do žluté vloží jeden lístek, kterým hlasuje pro svého kandidáta do Senátu, do šedé vloží jednu politickou stranu kandidující do krajských voleb. Na ní může vyznačit maximálně čtyři preferenční hlasy u jednotlivých kandidátů,“ objasnil Lang.

Dodal, že pokud volič obálky prohodí nebo označí zástupců strany více, hlas je neplatný.

Volební místnosti si členové komisí přichystali s předstihem. Včera si přebrali na magistrátu urny, obálky, náhradní lístky i státní znaky.

„Všichni vědí, co mají dělat, proškolili jsme je. Nepředpokládám proto žádné problémy, i s ohledem na fakt, že lidí sedící v komisích jsou stálice,“ uvedla tajemnice zlínského magistrátu Helena Eidová.

Volební místnosti budou lidem k dispozici v pátek od 14. do 22. hodin, v sobotu pak od 8. do 14. hodin.

Výsledky by měly být známy v sobotu ve večerních hodinách.

Čtěte více: podrobně o volbách ve Zlínském kraji