Jak hodnotíte výsledek voleb?

Je horší, než jsem předpokládala. Domnívala jsem se, že minimálně šest až sedm hejtmanů si udržíme. Absolutně nechápu, jak jsme mohli ztratit Středočeský, Liberecký, Jihočeský a Plzeňský kraj. Ty mě hodně mrzí. Na Moravě jsem byla opatrná s odhady, předpokládala, že se může stát cokoliv.

V čem vidíte příčinu porážky?

Je to komplex možná náhod, ale jistě některých cílených kroků. Jedním z nich je, že ODS se chovala až do konce velmi slušně a nevedla agresivní kampaň na rozdíl od ČSSD. ODS takto proti ČSSD nešla. Nelhali jsme lidem, šli jsme k nim zpříma na rozdíl od některých jimi zkreslených a lživých informací. I v senátních volbách byly používány lživé, neférové a podpásové argumenty.

ČSSD to udělala velmi šikovně, že přetáhla celostátní choulostivá témata typu privatizace nemocnic, poplatky a zdarma mateřské dovolené na krajskou úroveň. To je přesně to, co lidi chtějí slyšet. Přitom jakoby se zapomnělo, co se doposud v kraji udělalo. Pohnulo se silnicemi či s vybaveností nemocnic. Lidé jakoby byli slepí. ODS udělala určitě faktické chyby v tom, že nedokázala dobře prodat své úspěchy a nechala přetáhnout celostátní témata na krajskou úroveň.

Překvapilo vás hlasování ve Zlíně, kde ČSSD drtivě zvítězila?

Ano. Je to ale, jak jsem říkala, o přetažení celostátních témat. Pan Mišák několikrát řekl, že by se možná privatizovala Baťova nemocnice. Nikdo neví, jestli to tak bude, ale většina lidí už na to slyšela. Je tu hodně seniorů, kteří mají obavy o to, že budou potřebovat toto zdravotnické zařízení, že se bude chtít třeba někdo napakovat.

Očekáváte jako primátorka změnu ve vztahu Zlína a Zlínského kraje, když kraji bude vládnout sociální demokracie?

Netuším. Je to všechno o tom, jak bude sestavena koalice. Pokud ji postaví ČSSD s komunisty, tak je to pro mě nepřekonatelný a velký problém. Pokud bude v koalici participovat ODS, KDU-ČSL, je to něco jiného. My primátoři a starostové ale stejně musíme s krajem komunikovat o praktických problémech.

Je pravděpodobné, že se zúčastníte blížícího se kongresu ODS. Myslíte, že následkem volebního výsledku je čas na nějakou změnu v nejužším vedení strany?

Myslím, že Mirek Topolánek udělal kus práce. Ale lidé spíše vnímají ty jeho ústřely, než práci, která za ním stojí. Určitě bude na kongresu tvrdá diskuse, ale Mirek Topolánek zatím vyhrál všechny volby. Tohle jsou první, které jsme za jeho vedení prohráli. A nevím, jestli bychom měli přepřahat kvůli jedněm volbám tak rychle.

Jak hodnotíte poměrně velký úspěch senátorky Gajdůškové za ČSSD v prvním kole senátních voleb?

Teď mluvím velmi otevřeně. Myslím, že za paní Gajdůškovou není vidět vůbec nic. Absolutně žádná práce ve prospěch regionu. Našla jsem u ní jen populistické řeči, agitky o osadních výborech, co se týká města Zlína, a prázdné řeči. Městu Zlínu nepřinesla nic, na rozdíl od jejích kolegů z ČSSD, kteří jsou se mnou v radě města. Připadá mi jako velmi průměrná politička a vyplývá z toho pro mě, že mají možná lidi rádi průměr. Možná hraje roli také to, že působí jako jedna žena z lidu, typ ze Svazu žen. Možná to tak lidi chtějí.